Ознака: Треска

Спасени три момчиња кои останале заробени на островче на реката Треска

Три 16-годишни момчиња доцна синоќа се спасени откако останале заробени на едно островце на реката Треска. Од Центарот за управување со кризи информираат дека...

Преносителот на конго-кримската хеморагична треска, од која почина 27-годишна штипјанка

Конго-кримската хеморагична треска (ККХТ) е широкораспространета болест што се пренесува преку крлежи, предизвикана од вирус (Nairovirus) од семејството Bunyaviridae. Вирусот на конго-кримска хеморагична треска...

Нивото на Треска на кота од 113 сантиметри, со тенденција за...

Врнежите од дожд присутни во западниот дел од земјава изминатите неколку дена, придонесоа водотеците во овој регион драстично да пораснат, а заситеноста на почвата...

Александар Јованоски го извади крстот од Треска во Македонски Брод

На денешниот голем празник Богојавление, Водици, крст се положуваше и во надојдените води на река Треска во Македонски Брод. Годинава среќата му се насмевна...

Северна Кореја ја тресе ковид-19, пријавени околу 270.000 нови случаи на...

Северна Кореја пријави уште 269.510 случаи со симптоми на треска и шест смртни случаи во време кога земјата се соочува со ширење на епидемија...

Герасимовски: Пожарот во „Треска“ не предизвикал штети по здравјето на граѓаните

Пожарот во „Треска“ не предизвикал сериозна загаденост на воздухот. Тоа го потврдуваат информациите од околните мерни станици кои во периодот од 13-ти април, ден...

Имотот на „Треска“ нема никаква врска со стечајните работници

Стечајните работници од поранешната фабрика за производство на мебел „Треска“ кои бараат исплата на придонесите во период од 18 месеци и исплата на заостанати...

Награда за скопските пожарникари поради брзата реакција за гаснење на пожарот...

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска денеска донесе одлука да се додели соодветна награда за скопските пожарникари поради нивната брза реакција и ефикасна интервенција...

Граѓаните се изнадишаа чад од пожарот кај „Треска“: Колку е опасно...

Прашавме дали азбестот е опасен ако е опожарен, колку бил опасен воздухот за време на пожарот и после него, ако се земе предвид што...

Повторно избил пожар во објектите на „Треска“

Дел од магацините на во кругот на поранешната фабрика „Треска“ горел при избувнување на нов пожар утринава, по што противпожарната служба интервенирала со две...