Ознака: Торонто

Никола Маџиров на доделувањето на престижната награда „Грифин“ во „Корнер хол“...

На церемонијата, пред околу илјада посетители во „Корнер хол“ во Торонто, веста дека добитник на наградата е Роџер Ривс ја соопштивме заедно со членката...

Денови на македонската литература и култура во Торонто

Литературното друштво „Браќа Миладиновци“, кое работи во состав на црковната општина „Св. Климент Охридски“ во Торонто, ја организира културната манифестација „Денови на македонската литература...

Кражба на злато вредно 13 милиони евра од аеродромот во Торонто

Канадската полиција истражува кражба на злато и вредни предмети во вредност од околу 13,5 милиони евра од аеродромот во Торонто. - Златото и многу скапите...

Копенхаген и Торонто се најбезбедни градови за живот

„Економист интелиџенс јунит“ (ЕИУ), истражувачката и аналитичка дивизија од групацијата на „Економист“, го објави својот индекс на безбедни градови за 2021 година, со тоа...

Филмскиот фестивал во Торонто на отворено и без црвен тепих

Филмскиот фестивал во Торонто (од 10 до 19 септември) ќе се одржи на отворено, со дигитални проекции, драјв-ин и само две кино-сали, како и...

Давор Јордановски во Торонто го промовира новиот албум

На канадската промоција на „Dix Nocturnes Pourpres“ присуствуваа и негови колеги музичари од САД, Романија и од Македонија Македонскиот музичар Давор Јордановски, кој веќе петнаесетина...

Првакот Торонто е 12-ти фаворит за титула во новата сезона?

Според листата по завршените тренинг-кампови на американскиот аналитичарски спортски сервис ЕСПН, најмногу шанси за шампионскиот прстен во НБА-лигата има Лос Анџелес клиперс До почетокот на...

Џеј Ло, Хенкс и имагинарниот Хитлер блеснаа во Торонто

Фестивалот во Торонто траеше десет дена, а веќе на големо се шушка за веројатните номинации за „оскар“ за две големи актерски величини. Најпрвин тука...

Титулата на Торонто донела пораст на потрошувачката и за 216 отсто

Освоената титула во кошаркарската НБА-лига на Торонто донесе неверојатно зголемена потрошувачка во повеќето канадски градови, а во Монтреал скок од дури 216 отсто (во...

Како беа поставени темелите на шампионскиот Торонто?

Претседателот за кошаркарски операции Масаи Уџири ги направи сите вистински потези во составувањето на тимот на Торонто за титулата во НБА-лигата Може да биде речиси...