Ознака: топка

На аукција е топката со која беа постигнати два од најпознатите...

ФУДБАЛ Топката со која Диего Марадона постигна два од најпознатите голови во историјата на фудбалот ќе излезе на аукција, пишува „Би-би-си“. Топката од мечот во...

Морето нема секојпат да донесе „топка за спас“

Сите со душа го чекаат летото да заминат на своите годишни одмори, но и да доживеат некоја авантура што ќе им го покачи нивото...

Колку облаци чад оставаат автобусите, по 450 пати обиколување...

Да навиваме и да се надеваме дека набавката на новите 250 електрични автобуси ќе биде порано од предвидените две години. Придобивки од тоа ќе...

Измени во најава: помала топка, помалку додавања во пасивна игра…?

На состанокот на претседателите на федерациите и на клубовите-учесници во елитните натпреварувања на ЕХФ, главна тема било прецизирањето на новиот систем на натпреварување во...

Кошарката пак се израмни со ватерполото и со хокејот

Во кошаркарската Евролига (не и во натпреварите на ФИБА) одново ќе има потфрлање топка пред почетокот на секој период од играта, како што во...

„Молтен – X5000“ официјална топка за СП во Јапонија

Светската ракометна федерација (ИХФ) на својата официјална страница ја претстави топката со која ќе се играат натпреварите на 24-то Светско првенство (СП) за жени...

Британија ја префрла топката кај ЕУ

Британските пратеници се изјаснија против брегзит без договор, а вчера требаше да побараат и одложување на излегувањето на Британија од ЕУ на 29 март....

Нов повик да им се забрани на децата фудбалери да удираат...

Мејсон, поранешен фудбалер на Тотенхем, Хал и репрезентативец на Англија, кој поради скршеница на черепот предвреме ја заврши својата кариера, предлага децата под 11...

Кои прваци се и натпросечни чувари на топката?

Според анализата на ЦИЕС, на 35 првенства (први и втори лиги) во Европа, просекот на прваците бил 57 отсто посед на топката во победничките...

Топката најдолго е во игра во Шведска и во ЛШ

Најефективно се игра во Шведска и во Лигата на шампионите (ЛШ) на Европа, а на другата страна на оваа необична листа е португалското првенство,...