Ознака: тихи океан

Научниците во чудо – пронајдоа заб на мамут на дното...

Морските биолози очекуваат да видат и пронајдат сè во големи длабочини на океаните, но заб на мамут сигурно не е една од тие работи. Биологот...

Силен земјотрес од 7,2 степени во Тихиот Океан

Земјотрес со јачина од 7,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди областа во близина на пацифичкиот остров Вануату рано утрово, објави Европскиот медитерански сеизмолошки...

Дали се мешаат водите од Атлантски и Тихи Океан?

Дали навистина постои границата помеѓу двата океана? Сигурно сте виделе неверојатна фотографија направена во Заливот на Алјаска некаде на Интернет, каде што се преклопуваат...

Антиподот на Скопје е во Тихи Океан

На антиподната карта на светот побаравме кој е антиподот на нашиот главен град Скопје. Се покажа дека доколку копате дупка од Скопје, ќе излезете...

Во средината на Тихи Океан постои пустина

Јужнопацифичкиот вител е една од петте големи океански струи на нашата планета и се наоѓа, како што сугерира и името, во јужниот дел од...

Еден милион морски птици умреле над Тихиот Океан

Дури еден милион морски птици умреле над Пацификот за помалку од 12 месеци, а експертите велат дека е виновна топлата вода. Речиси еден милион тенкoклунести...

Човекот што нурна до дното на Тихиот Океан се соочи со...

Американецот Виктор Весково кој постави нов рекорд за најдлабоко нуркање во океан, на дното на Тихиот Океан забележал пластична кеса, пренесува „Тајм“. Новиот рекорд бил...

Кој ќе владее со Тихи Океан, ќе владее и со светот

Пловидбата на два американски воени бродови во близина на островите на кои Кина полага право во Јужното Кинеско Море, создадоа тензии помеѓу двете светски...

Се распадна системот за чистење на Тихи Океан

Системот што требаше да го исчисти Тихи Океан од пластичен отпад, се распадна помеѓу Калифорнија и Хаваите и ќе биде одвлечен на копно за...

Се распадна системот кој требаше да го чисти Тихиот Океан

Системот кој требаше да го исчисти Тихиот Океан од пластичен отпад, се распадна меѓу Калифорнија и Хаваите и ќе биде одвлечен на копно за...