Ознака: титула

Кипчоге трча за рекордна петта титула, како подготовка за ЛОИ

Берлин е многу добро место за мене, четири пати победив со два светски рекорда, вели Кипчоге, кој на ЛОИ 2020 стана третиот што освоил...

Стефановски ја освои третата континентална титула

Сезонава на 10 трки, тој седум пати победи, трипати беше втор и одново е европски првак, по триумфите во 2014 и 2015 година АВТОМОБИЛИЗАМ -...

Трка за титулата и за пласман на ЛОИ

КОШАРКА - ДЕНЕСКА ПОЧНУВА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ЗА МАЖИ СП 2023 ќе го организираат три држави, Јапонија, Индонезија и Филипини, а бранител на титулата е Шпанија....

Тингџи поведе во мечот за светската шаховска титула

Во петтото коло од натпреварот на Светското првенство за шахистки, предизвикувачката Леи Тингџи ја победи актуелната шампионка Ју Венџун, откако рано ја искористи иницијативата,...

Португалија, Шпанија, Италија и Норвешка ќе играат за титулата

ЕП ЗА ФУДБАЛЕРИ ДО 19 ГОДИНИ Португалија - Норвешка и Шпанија - Италија се двојките за утрешното полуфинале на Европското првенство (ЕП) за фудбалери до...

Титулата за Стево Патако

ВТОРА МАШКА ШАХОВСКА ЛИГА НА МАКЕДОНИЈА Шахистките на Фишер и на Гостивар обезбедија пласман во Првата женска лига, која ќе се игра годинава во август Шахистите...

Англија и Шпанија по 39 години ќе играат меѓу себе за...

ЕП ЗА ФУДБАЛЕРИ ДО 21 ГОДИНА Англија и Шпанија по 39 години одново ќе играат во финалето на Европското првенство (ЕП) за фудбалери до 21...

Ристески ја освои титулата интернационален мајстор

ШАХ Тоа што настапив без притисок за голем резултат, очигледно придонесе да играм подобро. Секако, задоволен сум од прикажаната игра и од остварениот резултат, вели...

Швјонтек е прва тенисерка што по 16 години ја одбрани титулата...

ТЕНИС - РОЛАН ГАРОС За Швјонтек ова е трета победа на Ролан Гарос, а вкупно четврти гранслем-трофеј Полската тенисерка и број еден на женската ВТА-листа, Ига...

МЗТ Скопје ја освои 10-та титула

КОШАРКА За најкорисен кошаркар на финалната серија е прогласен играчот на МЗТ Скопје, Војдан Стојановски Кошаркарите на МЗТ Скопје ја впишаа и десеттата шампионска титула во...