Ознака: територија

Стоп за лицитациите со македонска територија

Сѐ додека се присвојуваат територии од партии, етнички ентитети или од политички лидери ќе се разградува унитарноста на Македонија. Чаир, и како општинска територија...

Само годинава над 12.000 албански граѓани илегалци на британска територија

Во Албанија објавени загрижувачки податоци за илегалното мигрирање на албански државјани во Велика Британија Загриженоста на британската јавност поради наглиот пораст годинава на илегални влегувања...

Украинските специјалци објавија како ги измамиле Русите

Украинскиот контранапад на југот, за кој многу се зборуваше, беше кампања за дезинформации за да се одвлече вниманието на Русија од вистинска контраофанзива што...

Русија сака да ги укине употребата и копањето криптовалути на нејзина...

Светските влади загрижени за моќта на дигиталните валути Овој потег на Москва е последен во светската акција за спречување на подемот на криптовалутите, бидејќи владите...

Секое посегање по културната историја на еден народ навестува посегање по...

ВО МАНУ ПРОМОВИРАНА КНИГАТА „ПРИЛОЗИ КОН ИСТОРИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНСКАТА КУЛТУРА“ Македонската академија на науките и уметностите вчера официјално го претстави делото „Прилози кон...

Како „исчезнаа“ 279 квадратни километри од државната територија

Двојните податоци за површината на државната македонска територија се провлекуваат одамна, но ниту една државна институција не обрнала внимание ниту потреба да го објасни...

Ердоган: Никакви закани нема да не натераат да се повлечеме од...

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Турција нема да се повлече поради заканите од санкции или упади во територијата. Тврди дека територијата во...

Илјада турски специјалци на грчката граница го спречуваат враќањето на мигрантите

Турција распореди 1.000 специјалци по должина на границата со Грција за да ги спречи мигрантите да се вратат на нејзината територија, објави министерот за...

„Прометеј“ со гаќи за „Тркач“ во шорцови

Некако стана практика зборот размена сѐ почесто да се користи на Балканот во контекст на надминување одредени меѓудржавни прашања Се сведува ли Преспанскиот договор на...

Територијалната размена меѓу Србија и Косово ќе ја отвори Пандорината кутија

Изгледа дека повеќе не важи цврстиот општоприфатен принцип на Западот по секоја цена да се избегне прецртувањето на границите по етничките линии. Претседателите на...