Ознака: теории на заговор

Вистинската мотивација зад опседнатоста на луѓето со теории на заговор

Според неодамнешните научни истражувања, силната тенденција за нарушување на воспоставениот политички систем служи како значајна движечка сила зад ширењето на теориите на заговор. Наречена...

Теорија на заговор тврди дека Епстајн ја лажирал својата смрт

Иако американскиот финансиер Џефри Епстајн е мртов, теориите на заговор за него никако да стивнат, пренесува „Њујорк пост“.  Епстајн, наводно, изврши самоубиство во затворска ќелија...

Замислените закани од технологијата 5Г создаваат вистински проблеми

Нешто пред два часот по полноќ, в недела, минатиот месец, полицијата во британскиот град Дерби беше повикана на место каде што е поставена 5Г-кула....

Теориите на заговор не се единствениот проблем за технологијата 5Г

Пандемијата би можела да го успори воведувањето на технологијата, особено ако луѓето не ги сакаат антените во нивните дворови Се сеќавате ли на 5Г? Пред...

ООН: Се шират опасни лаги и теории на заговор

Коронавирусот предизвика „опасна епидемија на дезинформации“, предупреди генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, меѓутоа не наведе конкретни случаи на земји или медиуми кои...

Бразил ја лути Кина со теории на заговор додека бара помош...

Кина побара објаснување од Бразил откако нејзиниот министер за образование, Абрахам Вајнтрауб, ја поврза пандемијата на коронавирусот со „планот за светска доминација“ на Пекинг,...

Поради теории на заговор за коронавирусот, Британците запалија 5Г кули

Една од теориите на заговор кои избувнаа среде пандемијата на коронавирусот е таа дека телекомуникациската мрежа 5Г предизвикува или ја влошува состојбата од овој...

САД го повикаа кинескиот амбасадор на разговор поради теориите на заговор...

Вашингтон вчера го повика на разговор кинескиот амбасадор во САД откако кинески официјален претставник изјави дека постои теорија на заговор според која американската војска...

Сорос, амбасадори и ФБИ-агенти измешани во тирадата на Џулијани

Поранешниот градоначалник на Њујорк и адвокат на Доналд Трамп, Руди Џулијани, неодамна во интевју се фати во костец со унгарскиот милијардер Џорџ Сорос, фалејќи...

Теорија на заговор разоткриена по 70 години

Човекот кој во 1987 година се обеси во берлинскиот затвор Шпандау, на 93-годишна возраст, навистина бил Рудолф Хес, некогашниот заменик водач на Третиот рајх,...