Ознака: Тендери

Апелациониот суд ја преиначи ослободителната пресуда за случајот „Тендери“ во одбивателна

Апелациониот суд Скопје ја преиначи ослободителната пресуда за случајот „Тендери“ на поранешното Специјално јавно обвинителство (СЈО) во одбивателна, откако ја уважи жалбата на Основното...

МИОА за две и пол години потрошило 6,5 милиони евра на...

Ревизорскиот извештај за периодот јануари 2021 - јуни 2023 година покажува дека на 14 од 18 случајно избрани и анализирани тендерски постапки за јавни...

Ако има некој против, нека се јави

Колку глупаво и бесмислено прашање, ако има некој против, нека се јави? Всушност, ова не е прашање туку е обична банална скрпена реченица, поглупав...

Целокупниот доказен материјал докажа дека не сум сторила „злоупотреба на службената...

Врз основа на целокупниот доказен материјал кој беше изнесен, се докажа дека кривичното дело „злоупотреба на службената положба и овластување“ не сум го сторила,...

Побарана ослободителна пресуда за Канческа-Милевска за „Тендери“, обвинетите заслужуваат награда за...

Бранителите на поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска, која се товари за „злоупотреба на службена положба и овластување“ во предметот „Тендери“, побараа ослободителна пресуда...

Завршни зборови за случајот „Тендери“

Во Основниот кривичен суд Скопје со давање на завршни зборови денеска продолжи судењето за случајот „Тендери“, против поранешната министерка за култура Елизабета Канческа Милевска. Канческа...

Супервештачењето за „Ласкарци“ трае 315, а за „Тендери“ 110 дена, посочува...

Супервештачењето за автобуската несреќа кај Ласкарци трае 315 дена, додека, за случајот „Тендери“, во кој обвинета е поранешната министерка Елизабета Канческа-Милевска, трае 110 дена,...

„Тендери“ се одложува поради разрешувањето на поротникот Сандев

Рочиштето за предметот „Тендери“ кој беше влезен во давање завршни зборови, односно беше пред пресуда се одложува до назначување на нов судија-поротник, соопшти Кривичниот...

Заев ги охрабри македонските бизнисмени да учествуваат на тендери на НАТО

Премиерот Зоран Заев и министерот за земјоделство, Арјанит Хоџа, одржаа работна средба со извршниот директор на бизнис-клубот на Евро-атлантскиот совет, Светозар Јаневски, претседателот Исмет...

Стојаноски: Шилегов, Богоев, Богдановиќ и Марин потрошиле 2,5 милиони евра преку...

Власта во обид да се испере вчера заглави во кал до гуша. Договорите од завршените тендерски постапки кои ги објавуваат на страницата на Биро...