Ознака: стокхолм

Ескалација на насилството меѓу криминалните банди, во Стокхолм повеќе подметнати бомби

Експлозии од подметнати бомби во Стокхолм се слушаат веќе четири ноќи по ред, откако по три месеци релативно затишје, повторно ескалираше насилството меѓу криминалните...

Првиот самоуправувачки траект почна да превезува патници во Стокхолм

„МФ Естел“, произведен од компанијата „Зибас“, е првиот самоуправувачки електричен траект во светот што започна да превезува патници. За време на патувањето на траектот...

Нуклеарните воени сили ги зајакнуваат своите арсенали

Извештај на Меѓународниот институт за истражување на мирот во Стокхолм (СИПРИ) Загрижувачки прогнози можат да се прочитаат во годишниот извештај за 2022 година на Меѓународниот...

Авичи ќе добие музеј во Стокхолм

Главниот град на Шведска, Стокхолм, кој веќе е прогласен за светска престолнина на музичкото поп-наследство со музеј посветен на групата „АББА“, наскоро ќе стане...

И покрај пандемијата глобалната продажба на оружје во пораст

Извештај на институтот СИПРИ од Стокхолм Карантини, прекинати дистрибутивни синџири, несигурни потрошувачи, како и енергетска светска криза се дел од нарушувањата што глобално ги предизвика...

Нова шведска прогноза предвидува колективен имунитет за Стокхолм во јуни

Во ажурирана прогноза, Том Бритон, професор по математика на Универзитетот во Стокхолм, предвидува дека Стокхолм ќе оствари колективен имунитет против новиот коронавирус во јуни,...

Америка и Русија најмногу профитираат од продажба на оружје

Истражување на Меѓународниот институт за мир во Стокхолм САД и Русија и натаму остануваат да бидат на врвот од листата на светски извозници на воена...

Шпанците пресилни за Словенија, на мегдан со Хрватска за европското злато

Шпанија во недела ќе ја брани европската ракометна титула, откако во полуфиналето во „Теле2 арената“ во Стокхолм со 34-32 релативно лесно ја поминаа Словенија...

Пропаднаа преговорите меѓу Северна Кореја и САД во Стокхолм

Севернокорејскиот претставник Ким Мајонг Гил ги обвини САД дека се одговорни за неуспехот на разговорите за нуклеарната програма по неколкумесечниот застој и покрај новата...

Експлозија во Стокхолм, пет лица повредени

Најмалку пет лица се повредени во голема експлозија што се случи ноќеска во Стокхолм, соопшти шведската полиција, а најмалку двајца од повредните се пренесени...