Ознака: срцеви заболувања

Доматот го намалува ризикот од срцеви заболувања

Според податоците на Центарот за контрола и превенција на болести, срцевите заболувања се водечка причина за смртноста во САД, но и на глобално ниво....

Воспаление на срцевиот мускул е можна нуспојава од вакцините на „Фајзер“...

Европската агенција за лекови (ЕМА) идентификува можна врска помеѓу ретките срцеви заболувања и вакцините против ковид-19 на „Фајзер/Бионтек“ и на „Модерна“, а препорача и...

Некои пациенти со коронавирус покажуваат знаци на мозочни заболувања

Лекарите забележале невролошки симптоми, вклучително и конфузија, мозочен удар и епилептични напади, кај мал дел од пациентите со ковид-19. Невролозите ширум светот велат дека...

Долгото седење предизвикува дијабетес и срцеви заболувања

Колку подолго седиме, толку поголем е ризикот за оштетување на срцето, а тука посебно треба да се нагласи срцевата слабост, се наведува во ново истражување...