Ознака: спор

Договорот на ЕУ за климатската дипломатија стопиран, спорот за нуклеарната енергија...

Уште еден договор од глобално значење ставен во мирување Државите од ЕУ неделава на заедничката средба не ги усвоија заклучоците за климатската дипломатија како што...

Спорот меѓу Македонија и Бугарија се пренесува и во Албанија

Спорот меѓу Македонија и Бугарија се пренесува и во Албанија. Битката е за етничката припадност на малцинството што живее во областите Голобордо и Гора...

Димитров: Итна реафирмација на македонските позиции во спорот со Бугарија

Поранешниот македонски министер за надворешни работи, Никола Димитров, бара итна реафирмација на македонските позиции во спорот со Бугарија и „итно заминување од владата на...

Дали пристапот на Париз може да придонесе за договор со Бугарија?

Властите во Скопје не отстапуваат од дијалогот со Софија и се надеваат дека помошта од меѓународните партнери и пред се проактивниот пристап на Франција...

Ковачевски: Нема да има отстапки, нема заеднички прифатлив документ како основа...

Во овој момент не постои документ што е заеднички прифатлив за двете страни и кој може да претставува основа за решение. Нема да има...

Новата „историска комисија во сенка“ засега недоволно осветлена

Неодамна е формиран клуб за бугарско-македонско пријателство. Имено, „група активни граѓани од Македонија и од Бугарија, обединети од идејата за зближување и добрососедство меѓу...

Спорот меѓу Скопје и Софија би можел да прерасне во „замрзнат...

Сега е вистински момент за решавање на отворените прашања меѓу Бугарија и земјава, доколку тоа не се случи во блиска иднина спорот би можел...

„Њујорк тајмс“: Спор во НАТО околу идните акции против Русија

Земјите-членки на НАТО не можат да се договорат за понатамошни чекори кон Русија поради ситуацијата околу Украина, јави „Њујорк тајмс“. Според весникот, балтичките држави и...

ФАЦ: Петков бара бугарското малцинство да се вклучи во македонскиот Устав,...

Румен Радев, поранешен борбен пилот кој тренирал во земјите на Варшавскиот пакт, е човек кој комплетно ја доведе до прашање цела социјалистичка историографија, пишува...

Шест судбоносни месеци за државата

МАКЕДОНИЈА МЕЃУ ОПТИМИЗМОТ И НЕИЗВЕСНОСТА ЗА ВРЕМЕ НА ФРАНЦУСКОТО ПРЕТСЕДАТЕЛСТВО СО ЕУ Шестмесечното претседателствување на Франција со Унијата се поклопува со рокот на бугарскиот...