Ознака: спортисти

Со Законот за спорт се обезбедуваат финансиски поттикнувања за националните спортски...

Заменик министерката за правда Викторија Аврамовска - Мадиќ, заедно со директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсоски денеска одржаа прес-конференција во врска...

Илиоски и Акиевска лауреати за годинава

Агенцијата за млади и за спорт во соработка со Сојузот на спортски федерации 69-ти пат ги избра најдобрите во спортот во Македонија во една...

Мајкл Џордан и понатаму на врвот, со заработка од 3,3 милијарди...

Неговиот најблизок конкурент, голферот Тајгер Вудс заостанува 800 милиони долари НАЈПЛАТЕНИ СПОРТИСТИ НА СИТЕ ВРЕМИЊА Мајкл Џордан, кошаркарската легенда на Чикаго булс, е спортска икона како...

Избрани најдобрите спортисти на Македонија за 2022 година

Борачот Владимир Егоров во машка и стрелачката Оливера Наковска-Бикова во женска конкуренција се најдобри спортисти на Македонија во 2022 година во изборот на Агенцијата...

Спортистите Наковска-Бикова, Јовановски, Трстена и Георгиевски одликувани со Орден „8 Септември“

По повод Денот на независноста на Република Македонија – 8 Септември, претседателот Стево Пендаровски денеска на свечена церемонија ги одликуваше со Орден „8 Септември“...

Македонија ќе има осум спортисти на ЛОИ

Според распоредот, прв на ЛОИ 2020 ќе настапи Бранковски (стрелаштво), а потоа Реџепи (џудо), Георгиевски (таеквондо), Стојоски (атлетика), Јованоска (карате) и Нуров (борење), исто...

Спортистите на ЛОИ ќе бидат следени со ГПС

Организаторите појаснуваат дека системот нема да се користи за следење на нивното движење во текот на престојот, туку податоците би се користеле ретроактивно ако...

Спортистите да не ги користат соблекувалните и да држат растојание од...

Спортски тренинзи можат да се одржуваат само доколку во салата може да се одржи растојание од пет метри помеѓу секој спортист, предвидува протоколот, по...

Спортистите во (не)спортски карантин

Во период кога сите екипи се во натпреварувачка форма и се подготвени да го дадат најдоброто за што подобар пласман во завршниците на шампионатите,...

Во изолација и познати спортисти, тренери и тимови

Пандемијата на коронавирусот го запре спортот. Речиси сите спортски првенства и натпреварувања се прекинати или одложени поради појавата на коронавирусот, а секојдневно се зголемува...