Ознака: сообраќајни несреќи

Како е поврзана вакцинацијата против ковид со сообраќајни несреќи, истражувале канадски...

Невакцинираните против ковид-19, имаат поголема веројатност да доживеат сообраќајна несреќа, покажуваат наодите од новата студија објавена месецов во стручно списание (The American Journal of...

МВР: Значително намалување на бројот на жртви во сообраќајот во 2022,...

Минатата 2021 година е година со најмал број на жртви во сообраќајот во последните 15 години, а податоците од првото тримесечие во 2022 година...

Поради снегот бројни сообраќајни несреќи по патиштата

Сообраќајни несреќи на автопатиштата низ Македонија по снежните наноси. На патот Велес-Скопје има судрени два автомобили и излизган камион. Две сообраќајки се случија на...

Лани 125 лица загинаа во сообраќајни несреќи, најмногу во летните месеци

Како последица на непочитувањето на правилата и прописите во сообраќајот, изминатата 2020 година во Република Северна Македонија, 125 лица го загубија животот во сообраќајни...

МВР: Намален бројот на сообраќајни несреќи во државата

Овој ноември во споредба со ноември 2019 има за 21 отсто намален број на сообраќајни незгоди, за 36 отсто намален број на загинати лица,...

Годишно во сообраќајни несреќи згаснуваат 160 животи во Македонија

Седумнаесетти ноември е светски ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни незгоди, на милионите лица кој изминатите години трагично го загубија животот на патиштата...

Возачи на мопеди и на мотоцикли страдаат од возачи на автомобили

Годинава во Македонија има една мотоциклистичка сообраќајна несреќа со смртни последици и 31 со потешки повреди. Лани имало четири сообраќајки со смртни последици и...

Брзото возење е една од најчестите причини за сообраќајни несреќи

Во Македонија во 2018 година се наплатени 5.145 казни за брзо возење, а во 2019 година само за шест месеци 2.804 казни. Според МВР,...

Зборувањето на телефон трета причина за сообраќајни несреќи

Само за шест месеци годинава во земјава се регистрирани 519 возачи што зборувале на мобилен телефон. Во Шведска се проценува дека од 10 до...

Скопјанец украл автомобил, оштетил неколку возила и прегазил полицајци

Полицијата вчера околу 17 часот на булеварот Александар Македонски го уапсила Н.Ќ. (36) од Скопје осомничен за одземање патничко возило и предизвикување сообраќајна незгода. Истрагата...