Ознака: Совет за безбедност на ОН

Расте опасноста од глобален конфликт, истакна Лавров пред Советот за безбедност...

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се обрати пред Советот за безбедност на ОН, каде што се одржува седница за Украина и предупреди...

Зеленски го критикуваше Советот за безбедност на ОН, а потоа си...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска зборуваше во Советот за безбедност на ОН, лице в лице со претставник на Русија која е постојаната членка на...

Русија побара седница на Советот за безбедност на ОН за Украина,...

Русија побара на 8 февруари да се одржи седница на Советот за безбедност на ОН посветена на Украина, изјави Ванеса Фрејзер, постојан претставник на...

Британија свика состанок на Советот за безбедност на ОН

Велика Британија, која овој месец претседава со Советот за безбедност на ОН, за утре свика состанок на Советот за безбедност. Главна тема на разговорите ќе...

Голанската Висорамнина предизвика бурна расправа во Советот за безбедност

САД наидоа на силни критики од 14 други земји членки на Советот за безбедност (СБ) на Обединтетите нации (ОН) поради одлуката да го признаат...

За случајот „новичок“ ќе расправа и Советот за безбедност на ОН

Велика Британија побара  да се одржи денеска состанокот на Советот за безбедност на ОН за да се разгледа случајот на труење со „новичок“. Официјалните лица имаат...