Ознака: Советот на Европа

Преспански договор за Македонија, а за Србија – членство на Косово...

Корените на лицемерството на Дора Бакојани во нејзината аргументација за „заштитата на правата на српското малцинство“ можат да се пронајдат во нејзиниот „капитален успех“...

Рама од Исланд: Собранието на СЕ да ја отстрани дамката од...

Албанскиот премиер Еди Рама во обраќањето на сесијата „Обединети околу Европа“, на Самитот на лидерите на Советот на Европа што се одржува во Исланд,...

Делегација oд Советот на Европа ќе ги набљудува изборите во Србија

Делегацијата на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) ќе престојува во Србија од 1 до 4 април, за да ги набљудува претседателските и...

Притворањето на Асанж е опасен преседан за новинарите

Притворањето на Џулијан Асанж „претставува опасен преседан за новинарите“, соопштија пратениците на Парламентарното собрание на Советот на Европа кои гласаа против екстрадицијата во основачот...

Дескоска: Се надевам дека нема да ја загубиме шансата за преговори...

Министерката за правда, Рената Дескоска се обрати на денешната конференција за министри за правда во Советот на Европа која се одржува во организација на...

Регионална конференција за Западен Балкан и Турција во Скопје

Регионална конференција за промоција на Заедничката програма на Европската Унија и Советот на Европа наречена „Horizontal Facility за Западен Балкан и Турција II” ќе...

Русија се надева дека нема да се повтори ситуацијата која се...

Русија се надева дека никогаш повторно нема да се случи ситуација слична на кризата во Парламентарното собрание на Советот на Европа (PACE), во која...

Торбјорн Јагланд повика на зајакнување на Советот на Европа

Во својот најнов годишен извештај, по десет години минати на чело на Советот на Европа како генерален секретар, Торбјорн Јагланд ги повика 47-те земји-членки...

Советот на Европа ја обвини Русија поради тортура врз затвореници во...

Комитетот против тортурата (КПТ) на Советот на Европа денеска повторно ја обвини Руската Федерација за наводно малтретирање на осомничени уапсени од страна на полициски...

Москва размислува да излезе од Советот на Европа

Русија ги разгледува сите можни опции за понатамошните односи со Советот на Европа (СЕ), вклучувајќи и излез од организацијата, ако не престане дискриминацијата на...