Ознака: Слободан

Премиера на „Сите сме птици“ на Слободан Унковски

На сцената на Македонскиот народен театар утревечер премиерно ќе биде изведена претставата „Сите сме птици“, работена по текстот на либанско-канадскиот автор Важди Муавад, а...

Скулптурите на Слободан Милошески пред публиката

Во Културно-информативниот центар во Скопје е отворена изложбата „Трансценденција“ од авторот Слободан Милошески. Изложбата е составена од 15 скулпторски дела од галериски формат, создадени...

Наградата „Боро Митриќески“ за скулптурата на Слободан Милошески

Со учество на единаесет уметници од земјава, на изложбата „Современа скулптура - 2021“, која ја организира Друштвото на ликовни уметници на Македонија, наградата за...