Ознака: скулптури

„НарАРТива 2023“ – изложба на слики и на скулптури во Гевгелија

Во организација на ЈОУ библиотека „Гоце Делчев“ - Гевгелија, а во соработка со НУ Музеј - Гевгелија, денеска, во 19 часот, во Галерија-амам во...

Австралија враќа украдени скулптури од 9 и 10 век во Камбоџа

Националната галерија на Австралија ќе врати три бронзени скулптури во Камбоџа откако беше откриено дека се украдени, пренесува „Би-би-си“. Овој потег на Австралија доаѓа по...

Скулптурите на Луан Мулиќи во „Чифте-амам“

Изложба на скулптури на Луан Мулиќи, професор и член на Косовската академија на науките и уметностите, е отворена во објектот „Чифте-амам“. - Еротската уметност е...

Невообичаени скулптури на животни од прибор за јадење

Мет Вилсон е уметник од Северна Каролина (САД) што собира стар прибор за јадење. Можеби ви изгледа како необично хоби, меѓутоа сѐ ви станува...

Од железото на „Макстил“ студентите на ФЛУ направија скулптури

„Макстил“ и Факултетот за ликовни уметности имаат воспоставено континуирана соработка, која постојано се продлабочува со разни активности, како дел од исклучително важната корпоративна вредност...

Научи да правиш скулптури како Калдер

Уметници споделуваат совети за изолација Од предизвикот за фотографија во изолација на Мартин Пар, до упатството за свирење на гитара од Мартин Крид, уметниците покажуваат...

Скулптури што ги грабале папи и кралеви

Изложба на скулптури на двајцата вајари и ривали, Италијанецот Антонио Канова и Данецот Бертел Торвалдесен од 18 век, е отворена во Италијанската галерија на...

Изложба на скулптури на Марјан Стојаноски вечерва во Кичево

Во уметничката галерија од Центарот за култура во Кичево, вечерва со почеток од 19.30 часот, ќе биде отворена изложба на склуптури на прилепскиот уметник...

Изложба на скулптури од Марјан Стојаноски во Прилеп

Изложба на скулптури од прилепскиот уметник Марјан Стојаноски вечерва ќе биде отворена во ликовната галерија од ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, со почеток во...

Скулптури на популарни ликови од поп-културата направени од отпад

Жорж Ајусава е уметник кој работи во Швајцарија. Тој работи за филмската индустрија, изработувајќи скулптури и уметнички дела. Неговиот најнов проект се состои од...