Ознака: скрипал

Идентификувани главните осомничени за труењето на Скрипал?

Британската полиција и разузнавачките служби ги идентификувале осомничените за нападот на поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија, пишува „Дејли телеграф“. Британскиот весник...

Британските пратеници формираа група за борба против руското влијание

Британските пратеници формираа специјална група, која се фокусира на руското мешање, истакнувајќи дека мора повеќе да се направи за да се разбере дименизијата на...

„Јас го создадов отровот што му го дадоа на Скрипал“

Британските медиуми не ја напуштаат приказната околу нервниот отров со кој беше затруен поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал. Така Би-би-си емитуваше разговор со Владимир...

Директорот на ОПЦВ го отфрли тврдењето на Русија за друг агенс

Генералниот директор на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) Ахмет Узумџу денеска го отфрли тврдењето на Русија дека во англискиот град Солсбери, каде...

Руска ТВ екипа шетала низ болницата каде што се лечи Скрипал

Екипа на руската ТВ мрежа РЕН сериозно ги испоровоцира британските безбедносни служби а ги налути луѓето во болницата во Солзбери, во која се лекува...

Одбиен предлогот на Русија за нова истрага за „Случајот Скрипал“

Извршниот совет на Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОПЦВ) денеска го одби предлогот на Русија за отпочнување нова истрага за труењето со нервен агенс...

Русија бара СБ на ОН утре да расправа за „Случајот Скрипал“

Русија бара утре да биде одржана отворена седница на Советот за безбедност на ОН, на која ќе бидат разгледани обвинувањата од Лондон дека Русија...

Форин офис: Не тврдевме дека „новичок“ потекнува од Русија

Британското Министерството за надворешни работи денеска негира дека нервниот агенс „новичок“, со кој беше отруен поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија,...

САД: Словенија да одлучи меѓу вредностите на Западот и рускиот модел

Американскиот амбасадор во Словенија Брент Хартли, во разговор за љубљанскиот неделник Репортер, изрази зачуденост од благите реакции на Словенија на нападот со нервен гас...

Лавров: Труењето на Скрипал можеби е и британски интерес

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека труењето на Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија можеби биле во интерес на Британија. - Во времето...