Ознака: скрипал

ЕУ воведе санкции кон шефовите на ГРУ поради Скрипал

Европската унија денеска воведе санкции кон директорот на руската воена разузнавачка служба ГРУ и неговиот заменик, поради „вмешаност во труењето“ на поранешниот двоен агент...

ЕУ ќе воведе санкции кон двајцата руски агенти осомничени за труењето...

Амбасадорите на земјите членки на Европската Унија дадоа согласност за воведување санкции против руските разузнавачи, Руслан Боширов и Александр Петров, кои се осомничен за...

Лондон идентификува и трет руски агент осомничен за труењето на Скрипал

Британските разузнавачки служби идентификувале уште еден, трет руски агент, кој е обвинет за вмешаност во труењето на пребеганиот разузнувач Сергеј Скрипал и неговата ќерка...

„Телеграф“: Еден од Русите осомничени во случајот Скрипал е разузнавачки офицер

Британскиот весник „Дејли Телеграф“ тврди дека еден од двајцата Руси обвинети за труењето на пребеганиот руски агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во...

Русија подготвена да му дозволи на Лондон да ги испраша осомничените...

Русија е подготвена да го разгледа барањето од британските истражни органи да пристигнат и да ги испитаат двајцата мажи, обвинети за труењето на поранешниот...

Путин: Ги идентификувавме лицата што ги сомничи Лондон, се работи за...

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека руските безбедносни служби ги идентификувале двете лица кои Велика Британија ги посочи како одговорни за труењето на...

Русија ќе се соочи со санкции од САД кон крајот на...

Новите еднострани санкции на САД против Русија во врска со случајот Скрипал, ќе влезат во сила околу 27 август, изјави претставник на Стејт департментот. -На...

Гардијан: Лондон бара испорачување на осомничените за труењето на Скрипал

Британија се подготвува од Русија да побара испорачување две осомничени лица за труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија со нервен...

Можни се нови жртви на труење со „Новичок“

Шефот на британската единица за борба против тероризмот Нил Басу денеска изјави дека детективите не можат да утврдат дали супстанцијата „Новичок“, на која биле...

Британската полиција случајот Скрипал ја чинел 7,5 милиони фунти

Полицајци од 40 полициски управи во Англија и Велс се враќаат на своите работни задачи, три месеца откако беа испомош на локални власти за...