Ознака: скијачки скокови

Извинувањето за прешироката опрема нема да го врати сонот за медал

Пет натпреварувачи во ски-скокови беа дисквалификувани од Зимските олимписки игри во Пекинг поради прешироката опрема што ја носеа за време на настапот во мешани...

Кобајаши победи на 100-от новогодишен натпревар во Гармиш-Партенкирхен

СКИЈАЧКИ СКОКОВИ Стотиот натпревар на првиот ден од годината во Гармиш-Партенкирхен во скијачки скокови, во рамките на 70-то издание на новогодишната турнеја „Четири скокалници“, веројатно...

Почнува новогодишната турнеја „Четири скокалници“, без публика

Турнејата се одржува од 1953 година, а ова ќе биде 69-то издание. Вообичаено натпреварите привлекуваат десетици илјади гледачи, но сега, поради пандемијата на коронавирусот,...

Почнува уникатната турнеја „Четири скокалници“

Од четирите натпревари, по два се во Германија и во Австрија, од 29 декември до 6 јануари, а некои од спецификите на ова престижно...

Некогашниот ски-скокач победи на Вуелта?

Словенецот Примож Роглич, своевремено светски јуниорски првак во скијачки скокови, вчера беше пред триумф на една од најголемите три велосипедски трки во светот, трката...

Ајзенбихлер од потенцијален инвалид до светски првак

Германецот што прескокна 131,5 и 135,5 метри и го освои златниот медал, досега ниту еднаш не победил во Светскиот куп, а во септември 2012-та...

Јапонецот Кобајаши пред триумф на „Четирите скокалници“

Јапонецот Роју Кобајаши е на добар пат да триумфира во 67-то издание на новогодишната турнеја „Четири скокалници“ во скијачки скокови. Младиот, 22- годишен Кобајаши...

Стара челичарница се претвора во голем скијачки центар

До 2019 година една напуштена фабрика за челик ќе стане место каде што ќе се одвиваат натпревари во сноуборд на ЗОИ 2022 во Пекинг На...