Ознака: селекција

Објавена официјалната селекција на филмови на „Канскиот фестивал“

Во главната програма на фестивалот ќе има 18 филма, а филм на отворањето ќе биде „Втор чин“ на режисерот Квентин Дупие. Режисерот, сценарист и...

Селекција на класици од периодот на комунистичка Чехословачка

Ретроспективата на словачкиот класичен филм почна во саботата, во Кинотеката на Македонија. Ова е навистина ретка можност за македонската филмска публика да добие суштински...

Лазаров: Неатрактивна селекција, но многу квалитетна

Фарските Острови се селекција што е во подем, играат брз ракомет, има играчи што настапуваат во Бундеслигата и нивната игра се темели на квалитетите...

М-НАВ: Прифатена е селекцијата на данската фирма, има одлука за обука...

Управниот одбор на М-НАВ го прифатил предлогот за вработување и обука на кадидати за контролори на летање селектирани од данската фирма „Гејт авијешн тренинг“...

Времено прекината селекцијата на кандидати за контролори на летање во М-НАВ,...

Селекцијата на кандидати за контролори на летање во државната М-НАВ, компанија на која Македонија и делегира задачи и одговорност за управување и контрола на...

Во Влае пилот проект за рециклирање отпад

Петстотини домаќинства во населбата Влае, покрај кантите што ги имаат ќе добијат уште по една и со тоа ќе се вклучат во пилот-проектот на...

Брестовац: Можеме да одиграме уште подобро

Очекувам тежок и неизвесен натпревар во кој ние ќе победиме. Со квалитетот што го поседуваат македонските ракометари, мислам дека можеме да одговориме на секоја...

Симовски: Верувам дека можеме да се надигруваме со Словенија

Селекцијата на Словенија стои на патот на македонската женска ракометна репрезентација во бараж-дуелите во јуни за пласман на Светското првенство (СП) во 2019 година...

Македонскиот филм „Враќање“ во селекција на фестивалот во Олденбург

Македонскиот филм „Враќање“ во режија на Кастриот Абдули се најде во строгата селекција на фестивалот во Олденбург. Агенцијата за филм на Македонија известува дека...

Против Русија ќе се уигруваат варијанти за баражот со Романија

Повикав 19 ракометари затоа што сакав да вклучам што повеќе ракометари во оваа недела на ЕХФ и да ги видам нивните моментни можности. Главна...