Ознака: светски рекорд

Кенијката Кипјегон постави нов светски рекорд на 1.500 метри

Кенијката Фејт Кипјегон стана првата атлетичарка во историјата која ја истрча патеката на 1.500 метри под границата од три минути и 50 секунди, поставувајќи...

Гана постави нов рекорд во возење еден час

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ Италијанецот Филипо Гана го собори светскиот рекорд во возење велосипед еден час, откако помина 56,792 километри за 60 минути на патека во Швајцарија. Тој...

Кипчоге верува дека може да истрча маратон побрзо од два часа

АТЛЕТИКА Уште можам да го подобрам мојот личен максимум во блиска иднина. Ќе се обидам повторно, изјави Кипчоге, кој неодамна во Берлин постави нов светски...

Нов светски рекорд на Кипчоге, побрз за 30 секунди од стариот

АТЛЕТИКА - НА МАРАТОНОТ ВО БЕРЛИН Кениецот Елиуд Кипчоге (37) го собори сопствениот светски рекорд во маратон, забележувајќи време од 2:01:09 часа. Претходните осум светски...

Светски рекорд на Чекон

Италијанецот Томас Чекон (21) постави нов светски рекорд на 100 метри грбно на 19. Светско првенство (СП) во Будимпешта, со време од 51,60 секунда,...

Томпсон-Хера е на дофат на 33 години стариот светски рекорд на...

АТЛЕТИКА Таа пред неколку дена ја истрча патеката за 10,54 секунди. Светскиот рекорд на Американката Грифит-Џојнер од 1988 година е 10,49 секунди. Следува митинг од...

ЕП ќе почне со светски рекорд?

РАКОМЕТ - ГЕРМАНИЈА ГИ ОДРЕДИ ГРАДОВИТЕ ДОМАЌИНИ НА ЕП 2024 Организаторите на ЕП во Германија планираат отворањето на првенството да биде на фудбалската арена во...

Дресел прв што испливал 100 метри мешано побрзо од 50 секунди

ПЛИВАЊЕ - ПОСТАВЕН НОВ СВЕТСКИ РЕКОРД Американскиот пливач Келеб Дресел постави нов светски рекорд на 100 метри мешано во трката на Меѓународната пливачка лига што...

Атлетиката се врати со светски и со европски рекорд

„НЕВОЗМОЖНИ ИГРИ“ ВО ОСЛО Норвежанецот Карстен Ворхолм постави нов светски рекорд во ретката трка на 300 метри со пречки, откако атлетиката на највисоко ниво излезе...

Светски рекорд на Мухамад

Зоран Михајлов специјално од Доха за „Нова Македонија“ Американката Далајла Мухамад, водечката на светската ранглиста на 400 метри со пречки, не само што ја потврди фаворитската...