Ознака: светскиот

Што ќе донесе Трамп 2.0: незнаење и одмазда во САД, хаос...

Тој мора да биде поразен, но не со усвојување на неговата токсична агенда. Поверојатно да успее е визијата за надеж, праведност и правда Оваа година...

Следува најбогатиот меч во светскиот фудбал

Финалето на плејофот за пласман во најсилната англиска лига се смета за најбогатиот меч во светскиот фудбал, откако победата вреди најмалку 170 милиони фунти,...

Светскиот нуклеарен арсенал се зголемил во 2022 година

Арсеналот на употребливи нуклеарни боеви глави во светот се зголемил за над 130 лани, како што пренесе невладината организација „Норвешка народна помош“. Авторите на...

Меѓите на светскиот поредок

Подгответе се за „ударот“! Кога ќе слегне прашината, дури тогаш ќе ги видиме контурите на новиот свет што никнал од пепелта. Во меѓувреме, да...

Костењук триумфира на Светскиот куп

Руската шахистка и поранешна светска првенка Александра Костењук (2.472 рејтинг-поени) победи на Светскиот куп (СК) за жени во Сочи (103 учеснички), по нокаут-систем, без...

Пандемијата предизвика огромни загуби за светскиот туризам

Ковид-19 ја чини светската економија околу четири илјади милијарди долари во 2020 и 2021 година поради колапсот на меѓународниот туризам. Ова се посочува во...

Нов бран на млади го заплиснува светскиот ракомет

Меѓу тие што се истакнаа на Светското првенство во Египет се Гидсел (21), Косоротов (21), Јакобсен (23), Јахија (23), Гебала (25), Гола (23), Хутачек...

Јужниот Пол се загрева трипати побрзо од светскиот просек

Новото истражување, објавено во списанието „Нејчр клајмат чејнџ“, покажува дека Јужниот Пол во последните 30 години се загрева трипати побрзо од светскиот просек. Истражувачите...

Што му недостига на светскиот одговор на пандемијата

Иако долгот на земјите во развој доби огромно внимание во изминативе месеци, сепак многу малку се дискутираше за еден погорлив проблем, а тоа е...