Ознака: света софија

Маџиров: Таникава низ напукнатите прозорци на поезијата нè учи да си...

Поетски портрет на лауреатот на „Златен венец“ на „Струшките вечери на поезијата“ за 2022 година, јапонскиот поет Шунтаро Таникава, беше претставен синоќа во црквата...

Прекрасна вечер со врвните пијанисти од пијано-дуото Кањацо

Прекрасна атмосфера вчеравечер приреди пијано-дуото АнАнтонио“ музицирајќи во црквата „Света Софија“. Извонредните уметници Ана Јосимовска–Кањацо и Антонио Кањацо изразувајќи ја својата виртуозност на пијаното донесоа...

Срушена „Света Софија“ во Бурса

Турските власти ја срушија историската грчка православна црква во регионот Бурса, во северозападна Турција, која била напуштена, пишува „Грикрепортер“. Грчката православна црква Георгиос, позната како...

Ердоган им се придружи на верниците на првата молитва во „Света...

Во тек е првата муслиманска молитва во „Света Софија“, откако од музеј повторно е претворена во џамија, по 86 години. На молитвата присуствува и...

По 86 години во Света Софија ќе се слушне муслиманска молитва

Турција денеска назначи тројца имами за Света Софија, пред првата молитва во тој објект по 86 години. Утре ќе биде одржана првата муслиманска молитва во...

Ердоган ја посети Света Софија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска ја посети Света Софија, откако пред неколку дена потпиша указ со кој обележјето стана џамија. Ердоган на својот профил...

Европа и САД ја осудија одлуката на Турција за пренамена на...

Виски претставници од ЕУ и САД ја осудија одлуката на турските власти Света Софија повторно да стане џамија. - Одлуката на турскиот Државен совет да...

„Света Софија“: музеј или џамија?

Во над 1.400-годишното постоење, величествената куполна структура на „Аја Софија“ беше главна катедрала на Византиското Царство, џамија во Османлиското Царство и музеј во модерна...

Турскиот државен совет одобри пренамена на Света Софија во џамија

Државниот совет на Турција изгласа едногласно да го смени статусот на музејот Света  Софија во џамија, напиша турскиот новинар Раџип Сојлу на својот профил...

„Света Софија“ се претвори во политичко боиште од светски размери

Турскиот државен совет ќе одлучи дали „Света Софија“ ќе биде пренаменета од музеј во џамија. Ваквиот контроверзен предлог предизвика разочарување и критики од голен...