Ознака: сајбер напад

„Епл“ го отфрла обвинувањето на руското ФСБ дека соработува со разузнавањето...

Технолошката компанија „Епл“ ги отфрла тврдењата на руската Федералната служба за безбедност (ФСБ) дека соработува со американското разузнавање и ги следи руските корисници на...

Руските разузнавачи обвинуваат-хакирани се Ајфони на дипломати

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) тврди дека илјадници мобилни телефони од брендот Ајфон (iPhone) на руски дипломати во странски земји претрпеле масовен хакерски...

Веб-порталот на Собранието цел на сајбер напад

Собранискиот веб-сајт беше надвор од функција, поради сајбер напад. Од Кабинетот на претседателот Талат Џафери посочуваат дека нивните ИТ експерти констатирале дека поради тоа што...

Директорката на ФЗО не чувствува морална одговорност за хакирањето, не смее...

Директорката на Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ), Магдалена Филиповска-Грашкоска, кажа дека прво пријавиле дека системот има технички проблеми, а по три дена утврдиле дека...

Во сајбер нападот нема одлевање на податоци, тврдат од ФЗО

Фондот за здравствено осигурување попладнево информираше дека сајбер-нападот со кој се справува се случува непосредно пред планираната миграција на системската инфраструктура, и оти анализите...

Американските државни агенции станаа жртви на голем сајбер-напад

Според американските новински агенции, сајбер-нападот го извршила руската група „Коузи беар“. „Коузи беар“, исто така позната како „Напредна постојана закана 29“ (АПТ 29), работи...

Хакери целат кон синџирот на снабдување со ковид-вакцини

Меѓународниот синџир на снабдување со вакцини неодамна беше цел на сајбер-шпионажа, тврди технолошкиот гигант „ИБМ“, а пренесува „Би-би-си“. Компанијата тврди дека открила кампања за шпионажа...

Израел спречил севернокорејски сајбер-напад против одбраната

Министерството за одбрана на Израел во средата соопшти дека хакерите од група поддржана од Северна Кореја ги таргетирале локалните претставници на секторот за одбрана...

Враќањето на „Анонимус“ – озлогласената хакерска група повторно излезе од сенка

Автор: Дејл Беран Атлантик На крајот на мај, кога демонстрантите излегоа на улица да протестираат поради полициското убиство на Џорџ Флојд, почнаа да кружат извештаи дека...

АнонОпсМКД ги остварија заканите со напади врз сајтовите на министерствата и...

Наводна хакерска група која се огласува преку твитер-налогот АнонОпсМКД тврди дека извршила сајбер-напади врз интернет-страниците на Министерството за здравство, Министерството за образование и наука,...