Ознака: санкт петербург

Пожар на гасен терминал кај Санкт Петербург

Пожар избувна на терминал на рускиот независен производител на природен гас „Новатек“, во пристаништето Уст-Луга, во Ленинградската област, соопшти денеска гувернерот на регионот. - Нема...

Опколената зграда на „Вагнер“ во Санкт Петербург

Зградата на приватната паравоена организација „Вагнер“ во Санкт Петербург е оградена и опколена. На влезот има полицајци и припадници на Националната гарда, а ситуацијата околу...

Западните санкции создаваат нова Русија, која се врти кон Истокот

Подем на најголемиот светски индустриски производствен појас Во следниве две децении ќе бидеме сведоци на најголемиот светски трансфер на богатство во досегашната историја, и тоа...

Путин: До крајот на годинава морнарицата ќе добие 40 најсовремени воени...

Околу 40 нови воени бродови, со најсовремена опрема и ново, хиперсонично оружје, ќе влезат во редовниот состав на руската морнарица до крајот на годинава,...

Маж со медицинска маска ограбил банка во Санкт Петербург

Полицијата на Санкт Петербург и на Ленинградскиот регион соопшти дека денеска била ограбена експозитурата на банка, пренесе ТАС С. - Нешто пред 17 часот во...

Домот на врвните достигнувања со векови го обликува руското општество

Државниот универзитет во Санкт Петербург, основан во 1724 година од страна на рускиот цар Петар Велики, е најстариот и еден од најголемите во Русија....

Претставени можностите на четвртата индустриска револуција

„НОВА МАКЕДОНИЈА“ ВО САНКТ ПЕТЕРБУРГ Новите можности што ги нуди четвртата индустриска револуција (позната и како „индустрија 4.0“), работните места во дигиталната ера, автоматизацијата на...

Закани со бомби за болници и училишта во Санкт Петербург

Десетина болници и неколку училишта во Санкт Петербург денеска добиле закани за поставени експлозивни направи, соопштија извори од руските служби за вонредни ситуации за...

Закани за бомби во трговски центри и медицински установи во Русија

Околу 30 трговски центри и 35 медицински установи во Санкт Петербург добиле анонимни закани за бомби, изјави извор од одделот за итни случаи за...

Започна „Форумот на словенските култури“ во Санкт Петербург

Со Меѓународната конференција „Културните рути на словенскиот свет на мапата на Еврпа“, денеска во Санкт Петербург започна специјалната програма на Меѓународната фондација „Форум на...