Ознака: Салвадор

Коцкањето со биткоинот го доведе Салвадор во ризик од голема криза

Властите во Ел Салвадор предводени од претседателот Најиб Букеле безрезервно веруваа во финансискиот успех што ќе им ги донесат вложувањата во биткоин, најавувајќи големи...

Централноафриканската Република тргна по стапките на Салвадор со биткоинот

Централноафриканската Република (ЦАР) го прифати биткоинот како законско средство за плаќање, соопшти денеска претседателскиот кабинет. Ова е втора земја по Ел Салвадор која се...

Салвадор ќе го подига првиот „биткоин-град“ инспириран од Александар Македонски

Ел Салвадор планира да го изгради првиот светски „биткоин-град“ инспириран од градовите основани од славниот војсководец Александар Македонски, како што најави претседателот на централноамериканската...

Биткоин-револуцијата на Салвадор покрена бран на шпекулации

Угостителите и продавачите во Ел Салвадор тргуваат со криптовалути преку нивните телефони, купувајќи и продавајќи дигитални монети со користење ја владината апликација „Чиво“, која...

Салвадор турбулентно ја почна биткоин-транзицијата

Редиците пред банкоматите во главниот град на Ел Салвадор станаа вообичаена појава по усвојувањето на криптовалутата биткоин како законско средство за плаќање, во обидот...

За грст биткоини

Почна експериментот на Салвадор со најпопуларната светска криптовалута Криптовалутата биткоин поминува низ најголемиот тест во нејзиното 12-годишно постоење откако Ел Салвадор стана првата држава што...

Биткоин-револуцијата на Салвадор продолжува со банкоматите

Централноамериканската држава Салвадор почна со поставување специјални банкомати, што ќе им овозможат на нејзините граѓани да ја разменат криптовалутата биткоин за долари, кои ќе...

Во Салвадор биткоинот ќе стане официјално средство за плаќање

Претседателот на централноамериканската држава Салвадор, Наџиб Букеле (39) преку видео порака на конференцијата за биткоини во Мајами објави дека следната недела ќе предложи закон...

Во двор на поранешен полицаец од Салвадор закопани околу 40 тела

Најмалку 24 тела претежно на жени се пронајдени во дворот од куќата на поранешен детектив во Салвадор, кој беше уапсен за убиство на две...

Ел Салвадор нареди на дипломатите од Венецуела да ја напуштат земјата

Ел Салвадор им нареди на дипломатите oд Венецуела да ја напуштат државата за 48 часа, соопштија властите. Како што се наведува, одлука е во согласност...