Ознака: руска амбасада

Уште еден руски дипломат е протеран од Македонија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи потврди денеска дека руски дипломат е протеран од земјава. - Бидејќи информациите од тој тип се обично од доверлив...

Министерството за труд и руската амбасада подготвени за соработка и во...

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, денеска оствари средба со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин. Како што информираат од ресорното министерство, на средбата се...

Одбележана 75-годишнината од завршувањето на Втората светска војна

На улицата 9 Мај, кон спомен-обележјето посветено на 75-годишнината од Големата Победа денеска, се одржа свечена церемонија по повод 75 години од завршувањето на...

Доделени дипломите и наградите на ликовниот конкурс „Русија преку очите на...

На терасата на Музејот на македонската борба за самостојност, Амбасадата на Руската Федерација денеска го одржа свеченото доделување на дипломи и награди на учесниците...

Руската амбасада го одбележа Денот на сеќавањата во Прилеп

Со полагање на цвеќиња на рускиот крст на Германските гробишта и панихида, Сергеј Баздникин, амбасадорот на Руската Федерација во земјава, заедно со воените аташеа, градоначалникот...

Подигнат споменик во чест на 75-годишнината од Втората светска војна

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, заедно со амбасадорот на Руската Федерација, Сергеј Баздникин, положија свежо цвеќе на новоподигнатиот споменик во чест на Денот...

Донација на книги од Москва и предавање во Рускиот центар при...

Домот на руското зарубежје „А. Солженицин" од Москва ќе донира книги во Рускиот центар при УКИМ, утре во 12 часот, известува руската амбасада во...

Твитот на руската амбасада се однесувал на Мета

Од Амбасадата на Русија за МИА укажуваат дека твитот се однесува на веста „Мета ги повика Албанците во Македонија да излезат на референдумот и...

Што би било Русија да ѝ дели совети на Македонија?

Амбасадата на Русија преку Твитер упати реакција во пресрет на референдумот на 30 септември. - Деновиве не е реткост странски лидери да им сугерираат на...

Руската амбасада во Прилеп го одбележа 1 август – Денот на...

Со панихида и полагање цвеќиња на рускиот крст на Германските гробишта, Амбасадата на Руската федерација денеска во Прилеп го одбележа 1 Авуст – Денот...