Ознака: руска амбасада

САД треба да докажат дека не го уништиле Северен тек, тврди...

САД треба да се обидат да докажат дека не стојат зад уништувањето на гасоводот „Северен тек“ што ја поврзуваше Русија со Западна Европа, соопшти...

Нападите уште повеќе ја челичат украинската нација, порачано на протестот пред...

Тука сме да ви кажеме дека со тоа што го направивте денеска, со ваков терористички чин, се убивате сами себе, ја туркате својата земја...

Руската амбасада во Прилеп го одбележа Денот на сеќавањето

Со панихида и полагање цвеќе на рускиот крст на Германските гробишта во Прилеп, Амбасадата на Руската федерација во земјава го одбележа 1 ви август,...

Руска амбасада: Русија не се меша во внатрешните работи на која...

Русија не се мешаше, не се меша и нема намера да се меша во внатрешните работи на која било држава, вклучително и Северна Македонија,...

Реакција на Амбасадата на Русија: Протерувањето на уште шест руски дипломати...

Руската Амбасада во Скопје излезе со реакција по повод протерувањето на дополнителни шест руски дипломати од страна на Македонија. – Без да се најави реакцијата...

Македонија протерува уште шест руски дипломати

Во Министерството за надворешни работи денеска беше повикан рускиот амбасадор во земјава Сергеј Баздникин, кому му беше врачена дипломатска нота, со која шестмина дипломати...

Петмина руски дипломати прогласени за непожелни во Македонија, рускиот амбасадор повикан...

Во просториите на Министерството за надворешни работи денеска беше повикан рускиот амбасадор во земјава Сергеј Баздникин, кому му беше врачена дипломатска нота со која...

Русија ќе го евакуира персоналот од Амбасадата во Украина

Русија ќе го евакуира персоналот од Амбасадата во Украина бидејќи ескалира заканата од војна во регионот, соопшти Министерството за надворешни работи во Москва. – Со...

Нападнат рускиот конзулат во Украина

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека бил фрлен молотов коктел врз рускиот конзулат во украинскиот град Лавов, пренесувајќи официјален протест поради нападот –...

Коцарев: Се надевам дека наскоро ќе ја обновиме долгогодишната соработка на...

Денови на руската наука во МАНУ Тргнувајќи од премисата дека „науката преставува вистински водич на цивилизацијата, животот, и успехот“, претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев денеска...