Ознака: рокенрол

Светот се простува со Тина Тарнер – кралицата на рокенролот

Тина Тарнер се прослави и се вброи меѓу најголемите изведувачи во светот како соло-уметница и една од клучните поп-икони во 1980-тите. Често нарекувана кралица...

Годината кога рокенролот се симна во фабриките

Песни што ме тераат да играм Чичко Тони и тетка Вера беа 40-годишници кога дојдоа кон крајот на 1970-тите години од село близу Куманово во...

Почина контроверзниот пионер на рокенролот Џери Ли Луис

Рок-ѕвездата, текстописец и пијанист Џери Ли Луис почина денеска на 88-годишна возраст во неговиот дом во Мемфис, САД. Џери Ли Луис беше во лоша здравствена...

Групата „Чоканче“ со бунтовен рокенрол ја разигра Македонија

Членовите на „Чоканче“, познатата битолска рок-група што постои повеќе од 35 години, по подолга пауза повторно влегоа во студио и ја снимија песната „Игра...

Рокенролот го победи евровизискиот кич

Се покажа дека публиката е жедна за евровизиски нестандардниот и жесток рокенрол, спакуван во пакет со стил, што е вистинско освежување годинава на „Евровизија“,...

Литл Ричард беше човекот што го создаде рокенролот

Со своите енергични настапи Литл Ричард ја разниша музичката сцена во 1956 година со пeсната „Tutti frutti“, а продолжи со хитовите: „Long Tall Sally“,...

Хипиците како посебна „нација/генерација вудсток“

Шеесет и пет години рокенрол и 50 години „Вудсток“ Припадниците на хипи-движењето, едни музички хроничари ги нарекуваа „генерација вудсток“, а други, пак, „нација вудсток“. Така...

Второ издание на Манифестацијата „Демир Хисар сака рокенрол”

Овој петок и сабота (18 и 19 октомври) во Демир Хисар ќе се одржи Манифестацијата насловена „Демир Хисар сака рокенрол” која втора година по...

Битниците што оставија печат на 1950-тите и 1960-тите

Шеесет и пет години рокенрол и 50 години „Вудсток“ Тоа се Вилијам Бероуз (1914 - 1997), Лоренс Ферлингети (1919), Гери Снајдер (1930), Боб Кауфман (1926...

Керуак и Гинсберг – апостоли на бит-генерацијата

Шеесет и пет години рокенрол и 50 години „Вудсток“ Џек Керуак, Ален Гинсберг, Вилијам Бероуз, Лоренс Ферлингети, Гери Снајдер, Боб Кауфман и Грегори Корсо се...