Фото: Твитер/Џери Ли Луис

Рок-ѕвездата, текстописец и пијанист Џери Ли Луис почина денеска на 88-годишна возраст во неговиот дом во Мемфис, САД.

Џери Ли Луис беше во лоша здравствена состојба во последните неколку недели и беше принуден да го пропушти приемот во Куќата на славните на кантри музиката на 16 октомври. Тој беше последниот преживеан од генерацијата рок-ѕвезди вклучувајќи ги Елвис Присли, Чак Бери и Литл Ричард.

Луис еден од највлијателните рокенрол уметници во 1950-тите, а од 1960-тите до раните 1980-ти тој исто така уживаше успешна кариера како кантри уметник. Луис е опишан како „првиот голем див човек на рокенролот и еден од највлијателните пијанисти на 20 век“, пишува „Дејли Мејл“. Пионер на рокенролот и рокабили музиката, Луис ги направи своите први снимки во 1956 година во „Сан рекордс“ во Мемфис.

Роден е во Феридеј, Луизијана на 29 септември 1935 година.

Во неговата биографија, тој се сеќава дека научил да свири пијано на 9-годишна возраст, а неговиот татко ја ставил под хипотека на семејната фарма за да му го купи првото пијано набргу потоа.

Првиот јавен настап го имаше на 14 години, на отворањето на салон за автомобили. Тој посетувал библиско училиште во Тексас, каде што наводно бил исфрлен поради лош став и несоодветно однесување, вклучително и свирење рокенрол верзии на химни.

Луис беше потпишан со „Сан рекордс“ во 1956 година, но неговиот скандалозен брак со неговата тогаш 13-годишна братучетка Мира го загрози неговиот подем до ѕвезда.

Заедницата – формирана додека тој сè уште беше во брак со друга жена – беше откриена кога Луис тргна на турнеја во Велика Британија во 1958 година. Турнејата беше веднаш откажана и радио станиците одбија да ги пуштаат неговите плочи.

Луис доби Греми награда за животно дело во 2005 година. Тој беше примен во Куќата на славните на кантри музиката на 16 октомври, но беше премногу болен за да присуствува на церемонијата на доделување награди, па Крис Кристоферсон ја прифати наградата во негово име и му ја врачи подоцна.