Ознака: решенија

Работна група ќе предложи решенија за утврдување минимална пензија и за...

Формирање работна група што ќе предложи решенија кои ќе бидат одржливи во однос на утврдување на износот на минимална пензија, но и за други...

Азески: Доста констатации, дајте решенија

Ценејќи го севкупниот амбиент создаден на меѓународен план, тешките регионални проблеми и состојбите кај нас, а во контекст на постојните кризи од 2008 година...

Како да се сосече високата корупција

Пораките што изминатиот период доаѓаат од САД и од ЕУ покажуваат дека корупцијата во земјава го достигнала врвот, а како дел од причините за...

Големите проблеми не бараат делумни, туку сеопфатни решенија

Просторот околу новоизградениот трговски центар во скопската населба Крњево, по изградбата на молот „Ист гејт“, е перманентно „окупиран“ од различни видови возила. Откако беше...

Да не се залажуваме ниту себеси ниту европската влада

Никако да не дозволиме најавуваниот процес за реорганизација на администрацијата и овој пат да биде „истрел во празно“ или, уште полошо, да ја блефираме...

Кога живите им завидуваат на мртвите

Длабоко жалам што моето враќање од неколкумесечната пауза е повторно под сенката на смртта. Се прашував деновиве каде застанав (со колумните). Од каде да...

Академската заедница и бизнис-секторот во потрага по решенија на актуелните предизвици

Економскиот факултет од Прилеп домаќин на голема меѓународна конференција Тема на конференцијата се економијата, бизнисот и општеството во дигитализирана средина 2022, интересот за учество е...

Државите нудат решенија, цените и натаму дивеат

Светот бара начин како да се смири ценовното стампедо на горивата Малопродажните цени на бензините и дизелот забележаа рекорден раст низ светот во изминатиов период,...

Телевизиите и нивната програма, решенија и излези

Среќна Нова година. Да сме живи и здрави. Драги мои, убеден сум дека по сѐ што доживеавме, нема како да не сме разбрале дека...

Решение да се бара мирно, спокојно и одвнатре

Заложбите за брзо решение, предизвикани и од специјални емисари однадвор, но и од поединци што го искористија својот „минат труд“ како носители на високи...