Ознака: рекорд

Кинескиот железнички транспорт го надмина комбинираниот учинок на Русија и на...

СОБОРЕНИ СИТЕ РЕКОРДИ Од јануари до јуни, мрежата беше сведок на рекордни 2,096 милијарди патувања, што е за 18,4 отсто повеќе на годишно ниво Подготви: Христо...

Бројката на сексуални напади на крстосувачките бродови достигна рекорд

Бројот на пријавени случаи на силување и сексуални напади на крстосувачките достигна рекорд, покажуваат статистиките на Федералното истражно биро на САД (ФБИ). Во 2023 година...

Ѓоковиќ израмни рекорд на Федерер

Двајцата сега имаат по 58 пласмани во четврт-финалињата на гранслем-турнирите, пишува АТП ТЕНИС - СО ПОБЕДАТА ВО ОСМИНАФИНАЛЕТО НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН Новак Ѓоковиќ - Тејлор Фриц,...

Температурите на океаните го урнаа топлотниот рекорд

Меѓународно истражување предводено од Кина откри дека океаните ги достигнале највисоките регистрирани температури петта година по ред во 2023 година, што е загрижувачки знак...

Нејмар го престигна Пеле и стана најдобар стрелец на сите времиња...

Нејмар стана најдобар стрелец на Бразил на сите времиња и го престигна легендарниот Пеле откако постигна два гола во победата од 5-1 против Боливија...

Клосе: Можеби имам поинакво разбирање за терминот „фудбалска ѕвезда“

Живеев според вредностите затоа што многу млади луѓе гледаат. Тоа го правев нормално. Освоив награди за ферплеј, но тоа е само мојата природа, мојот...

И сезонава бројот на земји во ЛШ ќе биде многу помал...

ФУДБАЛ Во новата сезона ќе има клубови од 15 земји. Откако групната фаза на ЛШ се игра со по 32 тима (од 1999 г.) имаше...

Адам Сендлер го собори својот рекорд со новиот филм

Адам Сендлер успеа да го собори својот рекорд со новиот филм и да постигне малку неочекуван рејтинг на интернет-страницата „Ротен томатоус“. Адам Сендлер има зделка...

Италијанецот Алесио Окипинти победник- рекордер на Охридскиот пливачки маратон

Италијанскиот пливач Алесио Окипинти е победник на 36-тиот Охридски пливачки маратон. Тој патеката „Климе Савин“ од Свети Наум до Охрид ја исплива за 4:53:14...

Австралијките со нов рекорд на гледаност

Денеска во Бризбејн (10 ч.), Австралија, ќе се одигра мечот за третото место против Шведска, а утре во финалето во Сиднеј (12 ч.) ќе...