Ознака: рекорд

Јуни е најтопол месец на глобално ниво откако се прават мерења

Јуни 2023 година беше најтоплиот јуни на глобално ниво откако се воспоставени мерења на температурата на морето и воздухот, според Службата за климатски промени...

Рекордна публика во МЛС, 82.110 гледачи го следеа „Ел трафико“

ФУДБАЛ - САД Шпанскиот фудбалер од средниот ред Рики Пуиг постигна по еден гол и асистенција во победата на Лос Анџелес галакси во градското дерби...

Слика на Климт продадена за рекордна сума во Европа

СВЕТОТ Е СЦЕНА Сликата „Дама со вентилатор“ на австрискиот сликар Густав Климт е продадена за 85,5 милиони евра на аукција во Лондон. Сликата го собори...

По шест години, нов рекорд за посетеност на младинско ЕП

ФУДБАЛ Европското првенство (ЕП) за фудбалери до 21 година, кое се игра во Грузија и во Романија, стана најпосетуваниот континентален младински шампионат досега, пишува Европската...

Со трансферот во Манчестер сити, Ковачиќ може да израмни рекорд на...

Седорф е единствениот фудбалер со освоени европски титули со три клуба (славеше со Ајакс, Реал М. и со Милан). Со титулите со два клуба,...

„Газпром“ со нов рекорд во дневната испорака на гас кон Кина

Подготвил: Mарјан Велевски „Газпром“ на 30 мај постави нов историски рекорд во дневните испораки на гас за Кина преку гасоводот „Силата на Сибир“. Според...

Американски професор постави нов рекорд во живот под вода

Американски истражувач и професор постави нов рекорд кога станува збор за живот под вода. Станува збор за професорот Џозеф Дитури, кој помина повеќе од...

Нов рекорд на Холанд

ФУДБАЛ - АНГЛИЈА Напаѓачот на Манчестер сити, Ерлинг Холанд, го израмни рекордот за најмногу голови во сезоната со 38 натпревари во англиската фудбалска Премиер-лига, откако...

Одермат освои три глобуса и постави неверојатен рекорд

Одермат е прв во генерален пласман, велеслалом и во супервелеслалом, го собори рекордот на Маер со 2.042 поени и со Стенмарк, Хиршер и со...

Нов рекорд за „Симпсонови“

Долготрајната американска анимирана серија „Симпсонови“ продолжува да се дружи со милиони гледачи. Тоа ќе го прави најмалку уште две години. Како што неодамна објавија...