Ознака: ракометари

Со ракометарите го ископавме патриотизмот затрупан на дното на...

Не е само победата. Воопшто не е. Ракометарите ни ги стоплија срцата, ја разгореа онаа патриотска љубов во душите, бидејќи само во тие моменти...

Убедлива победа за македонските ракометари на гостувањето во Турција

Македонската ракометна репрезентација попладнево забележа убедлива победа над Турција на гостински терен со 36:27. Средбата која се одигра во Ван беше од 2. коло...

Селекторот го објави списокот со 35 ракометари за квалификациите за ЕП...

Селекторот на македонската машка репрезентација Данило Брестовац го објави поширокиот список со 35 ракометари за претстојните квалификациски натпревари за пласман на Европското првенство (ЕП)...

Повеќе ракометари не се согласуваат со датумите за фајналфорот

Ваква завршница нема да има никаква смисла. Играчите со месеци се борат за да обезбедат што подобар пласман и место во завршницата и сега...

Кадетите ќе имаат силен медитерански тест

Настапот на Медитеранскиот шампионат во Атина ќе биде одличен тест за оваа генерација ракометари, кои летово треба да бидат домаќини на шампионатот на ЕХФ...

Кастратовиќ: Четирите меча во Франција беа одличен тест за нашата игра

Игравме против квалитетни и силни екипи. Ним е третопласиран во француското првенство, дел од првата лига е и Кретеј, а Саран и Шербург се...

Пораз на теренот, но обединети надвор од него

Спортот и спортистите од сите националности секогаш имале моќ да инспирираат и да сплотуваат. Македонските ракометари со својата игра, залагање и со победничкиот менталитет...

Ракометарите почнуваат со подготовки за шестото ЕП

Десетдневните подготовки до комплетирањето на тимот ќе ги искористиме како нов тест-период за дел од помладите и тие што имаат помала минутажа на интернационалната...

Селекторите задоволни од квалитетот на најмладите ракометари

Позитивно сме изненадени од квалитетот и од техничката поткованост, за секоја позиција имаме по тројца-четворица одлични ракометри. Се надевам дека овој собир ќе биде...

Силен „тим повредени“ пред ЕП

На листата повредени и, можеби, отсутни од ЕП 2020 се Карабатиќ, Тонесен, Ремили, Мирхол... Пикерот на француската репрезентација Лука Карабатиќ е последното име што се...