Ознака: разрешување

Дванаесет европратеници со писмо до Фон дер Лајен бараат оставка или...

Група од 12 европратеници од групите на Зелените, Социјалистите и демократите  и Левица преку отворено писмо до претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер...

Кардиохирургија е фунционална, не сакам да одиме „на нож“, туку правно...

Кардиохирургот д-р Сашко Јовев изјави дека и по неговото разрешување од директорската функција на државната Кардиохирургија, клиниката останува функционална и дека со тимот се...

Партиско-коалициските „клучеви калаузи“ што го урнисуваат патот до посакуваниот систем

Разрешувањето на директорот на Клиниката за кардиохирургија како повод Партизацијата, како негативен феномен на македонското општество, очигледно се има претворено во општоприфатена состојба, штом висок...

Огнената група со онлајн петиција ќе бара разрешување на министрите од...

Со петиција на интернет „Огнената група“ на ДУИ вели дека ќе почне обид за разрешување на Артан Груби и на владини министри. Ова вчера го најави претставникот на...

Ласовска: Таравари со гласовите на ВМРО-ДПМНЕ стана градоначалник на Гостивар

Благица Ласовска, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, на собраниската дебата за разрешување на министрите од редовите на Алтернатива, рече дека овој Арбен Таравари кој сега сака...

Мисајловски: Се надевам дека ни една албанска партија повеќе нема да...

Владо Мисајловски во собраниска дебатата за разрешување на министрите од редовите на Алтернатива, рече дека многу лицемерие се слушналo деновиве, а според него ова...

Уставниот суд ја заврши расправата за разрешување на претседателот Мета

За првпат во историјата на Албанија, Уставниот суд ќе донесе одлука за или против разрешување на Илир Мета од функцијата претседател на Република Албанија. -...

Меркел формално разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за нејзината работа. „Ова канцеларство беше...

Талат Џафери ја одби предлог-одлуката за разрешување на Филипче

Собранието не ја процесираше нацрт-одлуката на ВМРО-ДПМНЕ за разрешување на Венко Филипче од функцијата министер за здравство. Како што истакна првиот човек на Собранието, Талат...

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара разрешување на Филипче ако до вторник не поднесе...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најави дека ќе дадат рок до вторник рано претпладне, Министерот за здравство и неговиот заменик да ги достават своите...