Ознака: публиката

Уметноста одговара на предизвиците на животната средина

Делата од ликовната колонија „Галичник“ пред публиката Во мултимедијалниот центар „Мала станица“ вечерва, во 19.30 часот, ќе бидат претставени делата создадени на ликовната колонија „Галичник“....

Фарах и Болт магнет и за публиката во Лондон

Црномурестиот Британец Мо Фарах го потврди златото од Пекинг на 10.000 метри, додека во прошталната трка на 100 метри Усеин Болт беше трет, зад...

Македонскиот павилјон во Венеција отворен за публиката

Македонскиот павилјон во кој е поставен проектот „Лабораторија од минатото за иднината: Приказни за Летната школа за архитектура во манастирот ’Свети Јоаким Осоговски‘, 1992...

Уметниците и публиката заслужуваат алтернативен фестивал

Теа Беговска, иницијаторка на „Стрм енд дранг“ Првото издание на онлајн интернационалниот театарски фестивал „Стрм енд дранг“, кое заврши вчера, претстави над 70 артисти во...

„Одбиените“ ја привлекоа публиката, но не и естаблишментот

И покрај големото внимание и посетеноста на изложбата на отворањето и во деновите потоа, уметниците што учествуваат на „Одбиенале 2021“ велат дека „како и...

Серија што три децении ја хипнотизира публиката – „Нерешени...

Креаторите на оригиналната серија „Нерешени мистерии“ и продуцентите на телевизискиот хит „Чудни нешта“ ве покануваат да ги следите и да ги решите новите мистериозни...