Ознака: програма

Македонски филмови во јулската програма на Кинотеката

На летната киносцена на Кинотеката на Македонија месецов ќе бидат прикажани остварувања од нашата национална кинематографија, со постар, но и со понов датум на...

Фокусот на економијата, владеењето на правото и борбата со корупцијата

Клучни моменти на кои се задржа премиерот Мицкоски се обнова на довербата во институциите на државна власт, елиминирање на корупцијата и обезбедување владеење на...

Петти ден од изборната кампања – претседателските кандидати ги промовираат платформите...

Петти ден од кампањата за претседателските избори, претседателските кандидати преку митинзи, дебати, како и средби со граѓани, ги презентираат нивните програми. Кандидатот поддржан од СДСМ...

Јануарска програма во Кинотеката

Кинотеката, како по обичај, програмата за првиот месец од годината ја фокусира на најмладата генерација. Но тоа не значи дека ќе бидат игнорирани повозрасните...

Третото издание на „Скопскиот поетски фестивал“ со разновидна програма

Третото издание на „Скопскиот поетски фестивал“ ќе се одржи периодот 24 до 28 септември, на неколку локации во Скопје: во Младинскиот културен центар ‒...

Нова програма насловена „Вистула“ на „Киненова“

Со проекција на филмот „Враќање во тие денови“ во режија на Конрад Аксинович во Кинотеката на Македонија беше означен почетокот на програмата „Вистула“ на...

Полска бара влез во заедничката програма за нуклеарно оружје

Полска разговара со САД да ја вклучат во програмата за нуклеарно споделување, информира полскиот претседател Анджеј Дуда. Програмата им овозможува на некои сојузнички земји...

Француски филмови за почеток на августовската програма на Кинотеката

Августовската програма на Кинотеката на Македонија започнува со неколку актуелни француски филмови. Играниот „Париз - љубовна приказна“ на Жак Одијар е забавна колекција на...

Јаким Неделков: Учениците ќе мора да го надоместат пропуштеното, ќе направиме...

Учениците ќе мора да го надоместат она што го пропуштиле, изјави за „Нова Македонија“ претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), Јаким...

Телевизиите и нивната програма, решенија и излези

Среќна Нова година. Да сме живи и здрави. Драги мои, убеден сум дека по сѐ што доживеавме, нема како да не сме разбрале дека...