Ознака: пречки

Маратон со милион пречки, поставени од меѓународните институции

Во рамките на прашањата за евроинтегративните процеси на Македонија, во бриселските кулоари, а и во Њујорк (ООН), одвреме-навреме се водат некакви неформални дебати, со...

Маратон со пречки

Ако ние слушаме и беспоговорно прифаќаме што сè ќе ни кажуваат разни европски „тројки“, „четворки“ и слични формации, тогаш да ставиме катанец на државата...

Сè повеќе деца со говорни проблеми: Кога е вистинско време за...

Според искуствата на логопедите, доколку детето не прозбори до својата 2-ра година, треба да се побара стручно логопедско мислење, совет и инструкции за понатаму. На...

Авантура со совладување пречки на „ОЦР Скопје“ го качи адреналинот на...

Качување по јаже, прескокнување преку дрвен ѕид, носење вреќи наполнети со песок, ползење по кал, фрлање копје, совладување стрмен терен беа само дел пречките...

Историскиот хегемонизам на Софија е причина за меѓусоседската атрофија

Еден поглед кон поновата историја на политиката на добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија Пишува: Васко Костојчиноски Најновите најави на Република Бугарија дека ќе го блокира добивањето...

Обезбедувањето енергенти е маратон, а не трка на сто метри со...

Оваа криза е несомнен показател дека секторот бара големо внимание и навремено, долготрајно планирање и антиципација на движењата во енергетскиот сектор, сѐ со цел...

Адреналинска трка со совладување пречки во Леуново

„Леуново ОЦР“ - трка со совладување пречки во планинска средина во селото Леуново, Мавровско, ќе се одржи на 26 септември во организација на „Регруп“,...

Технички пречки, но и бојкот за наставата на далечина

Од Државниот просветен инспекторат велат дека се регистрирани случаи да се има ИТ-опрема, но таа да не се користи. Но има и училишта во...

Прекинот на тестирањето на вакцината на „АстраЗенека“ отвори прашања, но не...

Фармацевтскиот гигант „АстраЗенека“ завчера привремено го прекина испитувањето на експерименталната вакцина против ковид-19 што се развива со Универзитетот во Оксфорд, поради несакан ефект кај...

Автокефалност на сто метри со пречки

На масата во Аман, каде што требаше да се осуди постапката на патријархот Вартоломеј да дава томоси за автокефалност на православни цркви, седнаа само...