Ознака: претседателска кандидатура

Очекувам двојна победа, кажа Пендаровски по потврдената претседателска кандидатура

На Конгресот на СДСМ Очекувам двојна победа. Имаме свои вредности и потенцијали и сме подобри од нив, порача актуелниот претседател Стево Пендаровски, откако вечерва на...

Јакимовски објави дека ги собрал потребните потписи за претседателската кандидатура

Претседателот на ГРОМ Стевчо Јакимовски објави на Фејсбук дека ги собрал потребните 10.000 потписи за претседателската кандидатура. - Потписите се собрани, битката допрва почнува. Кога...

Пендаровски достави иницијатива за собирање потписи до ДИК: Зад себе имам...

Иницијатива за собирање потписи за кандидатура за Претседател на Македонија, денеска е доставена до Државната изборна комисија (ДИК) од страна на актуелниот претседател Стево...

Арбен Таравари собра 10.000 потписи за кандидатурата за претседател

Европскиот сојуз за промени вечерва објави дека Арбен Таравари, кој го предводи едното крило на Алијансата за Албанците и е нивен кандидат за претседател,...

Ќе направиме суштински промени на политичката сцена, Максим Димитриевски ја официјализираше...

На првиот Конгрес на политичката партија Движење ЗНАМ - За наша Македонија што се одржа вечерва во Скопје е официјализирана претседателската кандидатура на Максим...

Вело Марковски најави независна кандидатура за претседател, но очекува поддршка од...

Професор д-р Вело Марковски ќе се кандидира за претседател на државата како независен кандидат. Тој ќе побара поддршка од 10.000 граѓани, чии потписи, како...

За Америка да биде успешна, безбедна и славна: Трамп навести нова...

Доналд Трамп на митинг во американската држава Ајова навести можна нова кандидатура за претседател на САД. Тој пред луѓето во Сијукс Сити синоќа изјави дека...

Путин ќе се обрати во Думата по предлогот за нова претседателска...

Рускиот претседател Валдимир Путин денеска ќе се обрати во Долниот дом на парламентот, откако пратеничката Валентина Терешкова предложи уставна измена со која би му...

Ѓорчев ја потврди претседателската кандидатура: Да ја вратиме надежта во Македонија

Влатко Ѓорчев денеска на прес-конференција објави дека ќе се кандидира за претседател на државата. – Објавувам и кажувам дека ќе се кандидирам за претседател. Имам...