Ознака: премиери

Две премиери за филмот „М“ во Северна Америка

Македонскиот филм „М“ на режисерот Вардан Тозија го продолжува прикажувањето на северноамериканскиот континент, овој пат во официјална конкуренција на два престижни филмски фестивали -...

Искрен и моќен крик за/по вистината

Премиери Најновата претстaва во Македонскиот народен театар во Скопје, „Сите сме птици“, во режија на Слободан Унковски, е работена по драмата на Важди Муавад (1968,...

Премиерите на Полска, Чешка и Словенија пристигнаа во Киев, ќе се...

Премиерите на Полска, Чешка и Словенија пристигнаа во Киев и треба да се сретнат со украинскиот претседател Володимир Зеленски, објави Би-би-си, повикувајќи се на...

И ѕвездите ќе затворат нос

Ороспијо! Гомнарке! Ма, ебааму, името, ебааму! Русјаков? Па, дали си ти нормален? Што е ова? Цитирам обвинители, премиери, судски рочишта и медиуми. Јас ли сум виновен...

Нашите премиери

Нашите медиуми како куриозитет ја пренесоа информацијата од светските агенции дека владејачката Социјалдемократска партија на Финска ја избра новата премиерка, 34-годишната министерка и пратеничка...

Како премиерите станаа македонски султани

Наместо независна и функционална парламентарна демократија, државата сѐ повеќе се претвора во класичен „премиерски систем“. Впечатокот е дека во текот на повеќе изборни циклуси...

Премиери на „Туста“ и „Отворена врата“ во Мотовун и во Сараево

Два филма во кои македонската продуцентска куќа „Авард филм и видео“ се јавува како копродуцент ќе бидат прикажани на филмските фестивали во Мотовун и...

Се зголемува бројот на драмски и филмски премиери во Кичево

Паралелно со зголемувањето на останатите содржини, концерти, рецитали, ликовни изложби, промоции на книги и др., раководството на Центарот за култура од Кичево, прави сериозни...

Курц на работен ручек со премиерите од Западен Балкан

Австрискиот канцелар Себастијан Курц утре во Виена ќе организира работен ручек за премиерите на земјите од Западен Балкан и еврокомесарите за проширување и...