Ознака: предвремени парламентарни избори

Утре во Австрија предвремени парламентарни избори

Околу 6,4 милиони Австријци утре ќе гласаат на предвремените парламентарни избори. Изборите беа распишани откако австрискиот парламент, за првпат во повоената историја, изгласа недоверба во...

Вонредните парламентарни избори во Косово ќе чинат шест милиони евра

Потребни ќе бидат околу шест милиони евра за одржување на предвремени парламентарни избори во Косово, се согласија денеска претставниците за буџетот на Косово и...

Предвремени парламентарни избори во Грција

Во Грција денеска се одржуваат предвремените парламентарни избори. Премиерот, Алексис Ципрас ги распиша изборите три месеци порано од предвиденото, бидејќи неговата левичарска партија СИРИЗА на...

Извојуваните битки доведоа до предвремено „крунисување“ на Мицотакис

Неколку дена пред предвремените парламентарни избори во Грција, сите анкети и истражувања покажуваат дека лидерот на Нова демократија Кирјакос Мицотакис ќе биде новиот премиер...

Мицотакис вети подобар правен систем во Грција ако победи, како и...

Лидерот на најголемата опозициска партија во Грција, Нова демократија, Киријакос Мицотакис, планира „да го врати статусот” на правосудниот систем во земјата именувајќи врвни судии...

Заев: Одлуката за предвремени парламентарни избори ќе биде во интерес на...

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев вечерва пред седницата на Извршниот одбор на партијата одговарајќи на прашање за можни предвремени парламентарни избори вели...

Костадинов: Извршниот одбор ќе одлучи дали ќе има предвремени парламентарни избори

На состанокот на Извршниот одбор на СДСМ  вечерва се очекува да биде донесена одлука во врска со евентуалното одржување предвремени парламентарни избори заедно со претседателските....