Ознака: предвремени парламентарни избори

Вучиќ: Јасно е дека ќе имаме предвремени парламентарни избори

Српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ во вечерашното обраќање до јавноста најавија како една од можностите за излез од кризата во која...

Свиленски: Поради ИТН Бугарија ќе распише предвремени парламентарни избори

„Има таков народ“ (ИТН) четврти пат за 1,5 година ја урива владата во Бугарија, изјави за БНТ претседателот на пратеничката група на „БСП за Бугарија“ во...

Мицкоски: На лидерска средба главно е прашањето за предвремени парламентарни избори

Подготвен сум за четири дена од денеска да зборуваме за сите отворени прашања како и за определување датум за одржување предвремени парламентарни избори. А...

Дачиќ: Парламентот утре се распушта

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, најави дека утре ќе се распушти парламентот и ќе бидат распишани предвремени парламентарни избори. Дачиќ истакна дека ова...

Османи: Нема потреба од предвремени парламентарни избори

Портпаролот на Демократската Унија за Интеграција, Бујар Османи на денешната прес-конференција ја искажа проценката на ДУИ за изборната кампања, за текот на изборниот процес во...

Собранието се распушти

Со 108 гласа „за“, без против или воздржани Собранието се распушти, што значи дека предвремените парламентарни избори ќе се одржат според договореното на 12...

За главатa на Трамп понудени 80 милиони долари

За главата на американскиот претседател Доналд Трамп се понудени 80 милиони долари за време на погребот на иранскиот генерал Касим Сулејмани, кој беше убиен...

Собранието ја избра техничката Влада со 101 глас „за“

Собранието со 101 глас „за“, без ниту еден „воздржан“ глас и „против“ ја избра новата техничка Влада, која треба да ги организира предвремените парламентарни...

Спасовски: Ќе ги преземеме сите мерки за фер и демократски избори

Ве уверувам дека како влада ќе ги преземеме сите неопходни мерки, ќе имаме конекција со сите релевантни институции за организација на предвремените парламентарни избори....

Реформи – кога и за кого

Во предизборниот амбиент во земјава, кој неминовно се создаде по договорот на партиските лидери за одржување предвремени парламентарни избори на 12 април, наредната година,...