Ознака: прваци

Манчестер му се придружи на Милано

Манчестер стана вториот град што има два клуба европски прваци во фудбал, откако во саботата трофејот го освои Манчестер сити, а претходно трипати славеше...

Шест репрезентации станаа светски прваци на свој терен

Домаќините на СП освоија шест злата, две сребра и три бронзи ФУДБАЛ На досегашните 21 светско првенство (СП) во фудбал, домаќини биле 17 земји, пет од...

За осминафиналето во трка се уште четири некогашни европски прваци

Досега во осминафиналето се пласираа 11 тима, од нив осум поранешни прваци, неделава ќе бидат одредени уште петте екипи меѓу 16-те најдобри сезонава, за...

Кадетите на Металург петти пат прваци, Стружанка третпат

РАКОМЕТ - ПРВЕНСТВА НА МАКЕДОНИЈА Кадетите на Металург се годинашните шампиони на Македонија меѓу ракометарите родени во 2004 г. и помлади. Во конкуренција на кадетките, шампион...

Два континентални прваци ќе играат за планетарната титула

Холандија и САД ќе се сретнат в недела во финалето на СП во фудбал за жени Фудбалерките на Холандија првпат ќе играат во финале на...

Надежите на Холандија по четврти пат прваци на Европа

Младата фудбалска репрезентација на Холандија (до 17 години) ја одбрани титулата првак на Европа, победувајќи ја Италија во финалето во Даблин (Ирска), со 4-2....

Во „лига петка“ може да бидат прваци истите тимови од лани

Во петте најсилни првенства во Европа титулите од минатата сезона ги одбранија Јувентус и ПСЖ, а во трка се и другите минатогодишни шампиони -...

Тешко се освојува, а уште потешко се брани европската круна

Само тројца можат да се пофалат со пласман во првите 10 на следното ЕП по освојувањето на европската титула, а на ЕП во Скопје...

Кои прваци се и натпросечни чувари на топката?

Според анализата на ЦИЕС, на 35 првенства (први и втори лиги) во Европа, просекот на прваците бил 57 отсто посед на топката во победничките...

И светските прваци ги матираат

Помина само една третина на 43-та Шаховска олимпијада (ШО), која се одржува во Батуми, Грузија, а возбудувањата на 64-те полиња не престануват, ниту во...