Ознака: пратеници

Пратениците во кампања, Собранието на стендбај

Вчера и официјално започна кампањата за претстојниот референдум, на кој граѓаните на 30 септември треба да се изјаснат по прашањето „Дали сте за членство...

Пратениците нема поединечно да добиваат средства од буџетот за референдумската кампања

Водењето јавна кампања не подразбира дека Собранието, како овластен предлагач, ќе дели средства поединечно на секој од 120-те пратеници за нивно водење кампања...

Пратениците до понеделник треба да кажат дали ќе водат кампања

Ноќеска на полноќ истече рокот за пријавување за гласање на дијаспосрата за престојниот референдум и за увид во Избирачкиот список. До Државната изборна комисија...

Рускоска: Нинџа и Кољо организатори на упадот во Собранието, пратениците вратари

Нападите во Собранието ќе останат длабоко врежани во историјата на Македонија. Напаѓачите, кои денес се на обвинителната клупа, преку доказите ќе се види дека...

Собранието продолжува со работа

На собраниската веб-страница за денеска веќе е закажана седница на комисијата за економски прашања, а за 29 август, пак, пленарна седница. До средината на...

Пратениците се враќаат на работа

По летниот одмор, пратениците од денеска се враќаат на своите вообичаени активности во Собранието. Во текот на оваа недела се очекува да бидат соопштени и...

Собранието изгласа намалување на патните трошоци на пратениците

Пратениците ќе добиваат понизок износ на патни трошоци, со измените на Законот за пратеници, што денеска беа изгласани во Собранието со 76 гласа „за“...

Собранието ќе ги разгледува измените на Изборниот законик по завршувањето на...

Собранието на Република Македонија во рамки на денешното продолжение на 53-тата седница едногласно со 78 гласа „за“ одлучи Предлог законот за изменување на Изборниот...

Пратениците повторно ќе гласаат за Договорот со Грција

На 5 или на 6 јули ќе биде закажана собраниската седница на која треба повторно да се гласа за Договорот со Грција за името,...

Пратениците на координации пред седицата за Договорот со Грција

Пратениците пристигнуваат во Собранието на Република Македонија каде за 11 часот е закажана 51. седница со единствена точка на дневен ред Предлог-закон за ратификација...