Ознака: пратеници

Осумтемина пратеници кои гласаа „За“ се уште го дефинираат натамошното дејствување

Осумтемина пратеници од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ кои гласаа за пристапување кон уставни измени се уште го договараат натамошниот начин на делување во Парламентот....

Спасовски: Обезбедување за сите пратеници кои ги поддржаа уставните измени

Сите пратеници кои гласаа за иницијативата за промена на Уставот се обезбедувани, изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарско прашање...

ИК на ВМРО-ДПМНЕ ги исклучи пратенците кои гласаа за измена на...

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ (ИК) на вечерашната вонредна седница донесе одлука да ги исклучи од партијата седумте пратенци кои гласаа за измена на Уставот...

Лидерските средби како рак-рана на правната држава

Сигнали и пораки за организирање лидерска средба, за надминување на проблемите, речиси секојдневно пристигнуваат. Но колку овој формат за барање решенија е продуктивен, со...

Пратенички аргументи и контрааргументи, епилогот неизвесен

Првиот ден од собраниската расправа за предложените уставни измени минува во дијаметрално спротивставени ставови на пратениците од мнозинството и од опозицијата, кои не отстапуваат...

Што ќе донесе вториот ден Д

За политичките аналитичари, денешниот 15 октомври е веројатно вториот ден Д, по референдумот на 30 септември, кога ќе се види дали во Собранието има...

All in!

Македонија не е казино и не ни се потребни политичари коцкари. Исто како што не ни требаат ни политички проститутки, кои ќе нѐ убедуваат...

Сега ниту со 120 пратеници не може да се смени името...

Во Законот за референдум е пропишано дека две години по одржувањето референдум, не може да се постави истото референдумско прашање. Во практика тоа значи...

Џафери: Младите полесно ќе ги артикулираат интересите преку соработка со пратениците

Во Собранието на Република Македобија утрово беше отворена дводневна регионална конференција за дијалог на високо ниво за политичкото учество на младите и младинските политики со...

Шпанскиот премиер ќе инсистира за укинување на имунитетот на пратениците

Шпанскиот премиер Педро Санчез соопшти дека ќе инсистира за укинување на имунитетот на пратениците и на лица на функции. Санчез ова го изјави во говор...