Ознака: почитување

Меѓународните договори и нивното (не)селективно почитување

Ако навистина толку строго и принципиелно го почитуваме меѓународното право и го ставаме пред/над внатрешното право, при што своите граѓани ги ставаме во подредена...

На две тркала или пешки, правилата за почитување не се тешки

Иако велосипедистите се една од најранливите сообраќајни категории, и во таа група учесници во сообраќајот, за жал, не мал е бројот на оние што...

Почитување на процедурата е основа на секоја правна држава

Австралија, во стартот, направи недозволива „грешка во процедуралните чекори“, што ќе ѝ наштети не само на австралиската политика за справување со пандемијата туку и...

Заев: Граѓаните да ги почитуваат новите мерки, а да се засилат...

Премиерот Зоран Заев им порача на граѓаните да ги почитуваат постоечките и новите мерки, а надлежните инспекциски служби да ги интензивираат контролите со цел...

Ало, Скопје „тражи“, „трси“ и повикува на разговор, соработка и почитување

Претставниците на стопанските комори укажуваат дека за заеднички економски успех на земјите од Западен Балкан, соработката ќе треба да се фокусира на елиминирање на...

Ковид-19 ќе се шири и зимоска, за вакцина уште малку трпение...

Крајот на годината ќе биде клучен за развојот на настаните со корона-кризата. Период на зимски температури, кога се очекува засилено ширење на вирусот, но...

Воспитувањето подразбира почитување на детето!

Како наставничка по македонски јазик и литература им ја всадувам љубовта кон книгата на моите ученици, вели Китанова Од мој агол: Ленче Китанова, наставничка по...

Филипче: Не постои ниту еден податок дека некој се заразил ако...

Министерот за здравство, Венко Филипче, во денешното гостување во емисијата „Само Интервју“ на Канал 5 Телевизија потенцираше дека не постои ниту еден единствен податок...

СДСМ: Секој има обврска да ги почитува мерките, мораме да дадеме...

Секој граѓанин е еднакво важен во битката со коронавирусот, само со почитување на мерките за заштита на здравјето им помагаме на здравствените работници. Само...

Филипче: Вирусот е тука, да се почитуваат сите мерки, сите сме...

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат мерките, бидејќи ако тоа...