Ознака: пораст

ИЈЗ: Бројот на смртни случаи од ковид-19 за една недела зголемен...

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 9 до 15 ноември тестирани се вкупно 20.980 лица, што е зголемување од...

Книжарниците во Велика Британија забележуваат пораст на продажбата

Речиси 4 милиони книги беа продадени во Велика Британија во првите шест дена, откако повторно се отворија книжарниците поради пандемијата, пишува „Гардијан“. Според официјалниот...

Нема пораст на процентот на хоспитализирани пациенти со ковид-19

Нема пораст на процентот на хоспитализирани пациенти со ковид-19 во земјата. Како што истакна денеска министерот за здравство, Венко Филипче, на утринскиот состанок со Комисијата...

Во саботата имаше рекорден дневен пораст на заболени

Најголем пораст на новозаболени лица во еден ден имаше во: Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина и во Србија Во саботата во свeтот беше регистриран...

СЗО: Македонија на листата на 11 земји во кои забрзано се...

СЗО предупреди дека за првпат во последните неколку месеци во Европа има зголемување на бројот на заболени од коронавирус на неделна основа. Во 11 земји...

Висок пораст на заболени, задолжително носење маска

Бугарија Поради зголемениот број новозаразени лица со ковид-19, премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, вчера одржа седница на Владата, на која беше разговарано за натамошните мерки,...

Филипче: Во наредниот период се очекува да расте бројот на заразени

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во идниот период се очекува бројот на пациенти заразени од коронавирусот уште повеќе да расте, па дека...

Во Велика Британија најголем дневен пораст на починати и заразени

Велика Британија денеска го забележа најголемото дневно зголемување на смртните случаи од Ковид-19, а нагло пораснал и бројот на заразени лица. Бројот на починати се...

СДСМ најавува пораст на лимитот на „МојДДВ“ на 2.300 денари по...

Лимитот на МојДДВ ќе порасне на 2.300 денари по лице, во новиот мандат на СДСМ. Ова утрово го најави владејачката партија преку соопштение. - Преку...

Пораст од 50 проценти на товарниот железнички превоз

Во насока на подобрување на состојбите во железницата, како во поглед на враќање на превозот на стока со овој тип превоз, така и за...