Ознака: пораст

Пораст на пензионираните работници за 40 отсто

За една година по проширувањето на законските можности за работно ангажирање на пензионерите, бројот на вработените во Хрватска во третата доба пораснал за 40...

Земјоделството и управувањето со економските кризи

Проф. д-р Борис Анакиев Една од карактеристичните особини на економската конјунктура во дваесет и првиот век е дека поради опаѓање на порастот на населението,...

Цените на овошјето и на зеленчукот уриваат рекорди

Порастот на цените на земјоделските производи се должи и на фактот што тие се препродаваат неколкупати пред да стигнат кај крајниот потрошувач, но и...

Од понеделник пораст на температурите

Од понеделник следува период на сончево време со повторен пораст на температурата, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Инаку, времето утре ќе биде сончево со мала...

Пораст на бројот на припадници на екстремната десница во Германија

Германската кацеларија за заштита на уставниот поредок минатата година забележала пораст на казнените дела кои имаат поврзнаст со радикалната десница, јавува Билд. Канцеларката Ангела...

Пораст на платите, само преку пораст на продуктивноста

Просторот за зголемување на минималната плата е речиси целосно искористен. Натамошни чекори во оваа насока сериозно би се одразиле на работењето на компаниите, а со...

Зголемен бројот на случаи на сипаници за 300 отсто во првиот...

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека бројот на случаите на мали сипаници на глобално ниво се зголемува веќе трета година по ред, при...

Извозот во Русија бележи постојан пораст

Македонската економија во првите месеци годинава бележи зголемување на извозот на пазарот во Русија за 41 процент. Притоа само кај земјоделските и прехранбените производи...

Царовска: Постојан пораст на пензиите, никому не му е скратено ништо

Усогласувањето на пензиите со трошоците за живот двапати годишно обезбедува постојан пораст, истакна министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. - За да не...

Тевдовски прогнозира посилен пораст на економијата

Даночната реформа за мнозинството граѓани ќе значи даночно олеснување, односно од годинава ќе плаќаат помалку даноци од лани, тврди министерот за финансии Драган Тевдовски....