Ознака: писмо

Лога со писмо до Брисел, Вашингтон и амбасадите – загрижен е...

Министерот за правда Кренар Лога испратил писма до Делегацијата на ЕУ во Македонија, до амбасадите на САД, Германија, Франција, Холандија и Белгија, до мисијата...

Палевски со наводен допис до Лога

Еден ден по информацијата дека турските власти дале дозвола за екстрадиција на Љупчо Палевски-Палчо во земјава, политичката партија Десна на социјалните мрежи објави писмо...

Навистина ли на целата територија на Македонија и во меѓународните односи,...

Македонскиот јазик според Уставот е прв и службен јазик во Македонија. Тој е мајчин јазик на мнозинскиот народ во државата и кохезивен елемент на...

Проблематизирање на употребата на македонскиот јазик и писмо

Беким Ќоку, советник на косовскиот премиер Аљбин Курти и член на владејачката косовска партија Ветвендосје (Самоопределување), во својот став искажан и напишан јавно деновиве...

Отворено писмо до Урсула фон дер Лејен

Госпоѓо Фон дер Лејен, не знам дали втор или третпат нè посетувате во оваа креирана од Брисел северна дупка. Оти толку многу ни идете...

Макрон, Шолц и Мелони му испратија писмо на Курти и бараат...

Косовскиот премиер Албин Курти добил писмо во кое од него се бара да ги деескалира тензиите на северот на Косово. Писмото е од францускиот...

Промоцијата на романот „Писмо за Глорија“

Вечерва, со почеток во 20 часот, во киното „Фросина“ во МКЦ ќе се одржи промоција на романот „Писмо за Глорија“ од Живко Грозданоски, како...

Макрон до Пендаровски: Договорот со Фронтекс е доказ дека во ЕУ...

Францускиот претседател Емануел Макрон испратил писмо до шефот на македонската држава Стево Пендаровски во кое изразува честитки и поддршка за постигнатиот напредок на патот...

Донација на примероци од изданијата на Брајово писмо

Во чест на одбележувањето на 4 јануари - Светскиот ден на Брајовото писмо, востановен од Обединетите нации во чест на неговиот создавач Луј Брај,...

Вотерс му пиша и на Путин: САД и НАТО напаѓаат за...

Откако двата концерта во Полска на коосновачот на легендарниот рок бенд „Пинк флојд“ – Роџер Вотерс, беа откажани по отвореното писмо на музичарот до...